Bratislava 21. marca 2019 (HSP/Foto:TASR-Martin Palkovič)
 
V dnešný deň si ľudia obúvajú dve rozličné ponožky, aby tak upozornili na dôstojnosť ľudí s Downovým syndrómom.  Rozdielne ponožky sú symbolom Downovho syndrómu, ktorý je genetickou poruchou 21. chromozómu, ktorý namiesto dvojice vytvoril trojicu a chromozóm má tvar pripomínajúci ponožku

Ilustračné foto

Symbolika oslavy tohto dňa 21.3. tak pripomína trizómiu 21. chromozómu a ľudí, ktorí majú niečo naviac. Namiesto dvoch majú až tri 21. chromozómy.
Medzinárodná spoločnosť Downovho syndrómu vyzývala priateľov na celom svete, aby vlastnými aktivitami a podujatiami prispeli k zvyšovaniu povedomia o tom, čo Downov syndróm je, čo znamená mať ho. Takisto ich podnecuje do toho, aby hovorili o dôležitej úlohe, ktorú majú takíto ľudia v komunitách. Usiluje sa aj o zlepšenie vzdelávania, odbornej prípravy a začleňovanie ľudí s Downovým syndrómom do spoločnosti.
Do projektu sa na Slovensku zapojilo viacero škôl, univerzít, organizácií ale aj viacero ľudí. Svetový deň Downovho syndrómu podporili aj politici ako Lucia Nicholsonová, Branislav Škripek alebo hovorcov iniciatívy Za slušné Slovensko Juraj Šeliga.

“Aj Európsky parlament sa dnes hlási ku Svetovému dňu Downovho syndrómu. Ľudia s Downovým syndrómom si zasluhujú náš veľký obdiv, pomoc a podporu, veľa toho v živote dokážu, aj keď si niekedy dajú rôzne ponožky, napísal na svoj facebookový profil europoslanec Branislav Škripek.


Príspevok Deň Downovho syndrómu, ľudia ho oslávili nosením rozličných ponožiek zobrazený najskôr Hlavné správy.