Hongkong 1. júla 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Kin Cheung)

Protivládni demonštranti ovládli v pondelok v Hongkongu rokovaciu sálu miestneho zákonodarného zboru. Na jej steny nasprejovali grafity a k hlavnému pódiu pripevnili vlajku z britskej koloniálnej éry. Informovala o tom agentúra AFP

Na snímke demonštranti

Desiatky maskovaných protestujúcich prenikli do budovy parlamentu po tom, ako na nej rozbili vystužené sklenené okná a otvorili kovové okenice. Znak Hongkongu nasprejovali čiernou farbou.

V rokovacej sále vztýčili transparent v čínštine: “Skloňte sa a ochraňujte vládu zákona. Nesúhlaste s extradíciou”.

Na televíznych záberoch bolo vidno desiatky maskovaných demonštrantov, z ktorých mnohí niesli provizórne štíty, ako sa nahrnuli do budovy. Poriadková polícia, ktorá predošlé pokusy o vniknutie odrazila rozprašovaním dráždivej látky, sa podľa agentúry AP stiahla s cieľom vyhnúť sa konfrontácii. Demonštrantom tak dali možnosť ovládnuť budovu.

Sídlo hongkonskej zákonodarnej rady je posledné tri týždne stredobodom protestov, ktorých účastníci požadujú stiahnutie návrhu zákona umožňujúceho vydávanie osôb orgánom v pevninskej Číne a odstúpenie najvyššej predstaviteľky miestnej samosprávy Carrie Lamovej. Tá v pondelok vyhlásila, že bude viac načúvať hlasu mladých ľudí, nechystá sa však odísť z funkcie.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj