Atény 17. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Thanassis Stavrakis)

Približne 3000 ľavicových aktivistov a migrantov sa v sobotu večer zišlo v centre Atén, aby si uctili pamiatku dvoch aktivistov zavraždených neonacistami. Počas pochodu ulicami Atén sa demonštranti vyzbrojení zápalnými fľašami dostali do stretu s políciou, ktorá proti nim použila slzotvorný plyn
Ilustračné foto

Ako informovala agentúra AP, prvým z aktivistov, ktorých si svojím pochodom uctili, bol grécky aktivista a raper Pavlos Fyssas zavraždený pred štyrmi rokmi zavraždil sympatizantom neonacizmu. Zhromaždení vzdali hold aj americkej aktivistke Heather Heyerovej, ktorá prišla o život v auguste, keď do nej počas demonštrácie v meste Charlottesville v americkom štáte Virgínia zámerne narazil autom mladý neonacista.
Demonštranti sa z aténskeho námestia Syntagma vydali k budove amerického veľvyslanectva, pričom prechádzali aj popred budovu krajne pravicovej strany Zlatý úsvit.
Polícia demonštrantom nedovolila, aby sa priblížili k straníckej centrále Zlatého úsvitu, a to tak, že v jej okolí rozostavila policajné autá a mikrobusy. V reakcii na to demonštranti začali hádzať zápalné fľaše, na čo polícia reagovala slzotvorným plynom.
Následne sa väčšina demonštrantov rozišla. Malá skupina z nich však pokračovala v hádzaní zápalných fliaš smerom k budove policajnej stanice. Troch spomedzi týchto útočníkov polícia zadržala.
V pondelok sa podobná demonštrácia uskutoční aj v lokalite Keratsini na predmestí Atén, kde bol Pavlos Fyssas, známy pod menom  Killah P., dňa 18. septembra 2013 na smrť dobodaný.
Fyssasova smrť bola pre Grécko šokom a vyvolala vlnu odsúdenia aj v zahraničia. Táto vražda tiež podnietila gréckych poslancov, aby prijali osobitný zákon, ktorým pripravili Zlatý úsvit o štátne príspevky. Zákon totiž predpokladá zastavenie toku peňazí zo štátnej pokladnice pre každú politickú stranu, ktorej vedenie alebo aspoň desatina jej členov skončí za mrežami v súvislosti s obvinením z organizovaného zločinu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.