Bratislava 18. októbra 2019 (HSP/Foto:TASR – Martin Baumann)

Odídenci z opozičnej SaS, ktorí včera oznámili, že vstupujú do neparlamentnej Demokratickej strany (DS), dnes na sociálnej sieti vyzvali generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, aby konal v prípade Dobroslava Trnku

Na snímke sprava predseda Demokratickej strany Michal Kravčík, poslanci NR SR Jozef Rajtár, Jana Kiššová a Ľubomír Galko

Podľa ich názoru má v tomto prípade “zdupľovanú pozíciu”. “Nie je len generálnym prokurátorom, ale zároveň aj svedkom, ktorý môže dostať bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku minimálne von z prokuratúry, ak nie rovno za mreže.”

Členovia tejto strany tak usúdili na základe Čižnárových slov, ktoré povedal pred niekoľkými mesiacmi.

“Pán Trnka chodil s nejakým notebookom, a to nielen tu. Chodil po viacerých miestach s tým, že má niečo nahraté. Mne pustil osobne, a to poviem aj pred vyšetrovateľom, nejakú dvojminútovú sekvenciu, kde je nebohý pán Határ, ktorý sa rozpráva s niekým, možno viem, s kým, že sponzorský dar pred voľbami alebo také niečo. Som povedal, že načo mi to púšťa. Povedal, že tam sú aj iné veci, zavrel to a viac som sa o to nezaujímal,” povedal Čižnár.

Podľa nových členov DS toto vyjadrenie nebol práve šťastný výrok generálneho prokurátora. “Ale berme to tak, že nedocenil všetky súvislosti, ktoré z toho vyplývajú. Ale dnes by už mohol, respektíve musí, aby obhájil, prečo je vo funkcii,” uvádzajú svoj postoj členovia DS.

Demokratická strana

Demokratická strana pôsobila na slovenskej politickej scéne až do roku 2006, keď sa zlúčila so Slovenskou demokratickou a kresťanskou úniou. Nová strana dostala názov Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana.

Na poslednom riadnom kongrese DS bol do čela zvolený Ľudovít Kaník. Na tomto kongrese otvorene presadzoval úzku spoluprácu až splynutie strany s SDKÚ. Vo voľbách zvíťazil nad Branislavom Hochelom, zásadným odporcom zlúčenia s SDKÚ.

Po tomto kongrese nabrali udalosti veľmi rýchly spád. Už o pol roka neskôr, 17. decembra 2005, odsúhlasil mimoriadny kongres DS trojpätinovou väčšinou zlúčenie strany so Slovenskou demokratickou a kresťanskou úniou. O zlúčení strán rozhodol definitívne kongres SDKÚ dňa 21. januára 2006. Nová politická strana pôsobí pod názvom Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana. Oficiálne Demokratická strana zanikla 13. februára 2006, kedy bola vymazaná z registra politických strán ministerstva vnútra.

Tá časť základne Demokratickej strany, ktorá sa nestotožnila s fúziou s SDKÚ, sa rozhodla založiť nový politický subjekt, ktorý mal pokračovať v odkaze pôvodnej Demokratickej strany. Subjekt bol neskôr po voľbách 2006 zaregistrovaný pod názvom Demokratická strana Slovenska. Na Republikovom sneme 29. septembra 2007 sa rozhodlo o návrate historickému názvu Demokratická strana.Pod týmto názvom táto strana pôsobí v slovenskej politike dodnes ako mimoparlamentná strana.

Predsedom Demokratickej strany je Michal Kravčík, ktorý za svoju činnosť získal v roku 1999 získal Goldmanovu cenu, rovnako ako súčasná prezidentka Zuzana Čaputová.

Včera do DS vstúpili aj predstavitelia pôvodného Demokratického jadra SaS Jana Kiššová, ktorá bude volebným lídrom, ale aj poslanci Natália Blahová, Ľubomír Galko, Jozef Rajtár, Renáta Kaščáková či Jakub Nedoba. (viac v článku)

Tatiana Stará

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj