Londýn 06. jún 2017 (HSP/BB/Foto:TASR/AP-Mary Altaffer)

Demokrati sú údajne prejedení litániami výhovoriek Hillary Clintonovej, prečo prehrala v prezidentských voľbách v roku 2016 a žiadajú ju, aby sa z politickej scény stiahla do úzadia
Na snímke bývalá šéfka americkej diplomacie Hillary Clintonová

Konsenzus medzi bývalými pomocníkmi Clintonovej a Obamovej administratívy a demokratickými stratégmi spočíva v tom, že Clintonovej pripomienky, v ktorých obviňuje Demokratický národný výbor (DNC) za svoju volebnú stratu, poškodzujú obraz Demokratickej strany.
“Zrejme je stále naozaj naštvaná. Všetci sme. Voľby jej ukradli republikáni a tak sa cíti,” povedal jeden dlhoročný poradca Clintonovej.
“Ale pokračovať v tom znova a znova a hovoriť o tom? A potom obviňovať DNC? To nie je užitočné pre demokratov. Nie je to užitočné pre krajinu a nemyslím si, že je to užitočné pre ňu,” dodal poradca.
Bývalý riaditeľ DNC Andrew Therriault bol oveľa menej zdržanlivý vo svojej kritike voči Clintonovej a nazval jej obvinenia proti DNC expresívnymi výrazmi.
Clintonová taktiež obviňovala bývalého riaditeľa FBI Jamesa Comeya, Rusov, tlač, jej primárnych a všeobecných volebných protivníkov a dokonca sexizmus za jej volebnú stratu.
Niektorí asistenti a stratégovia si myslia, že Clintonová potrebuje úplne vystúpiť zo svetla reflektorov a nechať túto úlohu prevziať novým lídrom strany.
Napriek tomu, že strany vyzývajú Clintonovú, aby sa stiahla do úzadia, jej pomocníci a poradcovia tvrdia, že pravdepodobne zostane vo verejnom centre, aby diskutovala o voľbách z roku 2016 na podporu svojej knihy, ktorá sa dostane na trh v jeseni.
Demokratická strategička Jamal Simmonsová hovorí, že by mala hovoriť viac o svojom podiele viny na zlyhaní vo voľbách, na rozdiel od obviňovania iných.
“Bolo by pekné počuť trochu viac o veciach, ktoré nesprávne urobila, na čom podľa mňa záleží viac, než na tom, o čo hovorí doteraz,” povedala Simmonsová.