Praha 11. apríla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)
 
Vešteckú guľu netreba. Česko je o krok bližšie k vláde ANO s KSČM a SPD. A tiež o krok k masovým protestným akciám. Možno početnejším, než doposiaľ.

Na snímke Andrej Babiš

Určite vás to neminulo. Desiatky fotiek a stovky nadšených komentárov z nedávnych demonštrácií proti Andrejovi Babišovi a jeho vláde. Plagátom proti eštébákovi, vtipnými výkrikmi proti podvodníkovi z Bocianieho hniezda.
Česká republika sa dostala do fázy politického patu. Víťazovi volieb Andrejovi Babišovi sa nepodarilo dohodnúť so sociálnymi demokratmi vládnu koalíciu a na doporučenie prezidenta Zemana, a cez odpor niektorých členov hnutia ANO, premiér v demisii skúsi kombináciu s KSČM a SPD.
Nemusíme hľadieť do vešteckej gule, aby sme mali jasno: Babiša čakajú ďalšie protesty. Na námestia českých a moravských miest vyjde rovnaký, možno väčší počet ľudí. Priepasť medzi Strakovou akadémiou a spoločnosťou sa prehĺbi o ďalších pár desiatok metrov.
Na názor na spoločenskú nespokojnosť a politickú situáciu v Česku sa Sputnik opýtal známeho sociológa Petra Hampla.
 
V niekoľkých českých mestách sa konali mnohotisícové demonštrácie proti Andrejovi Babišovi. Je tento protest, podľa vášho názoru, vhodný? Alebo ide o politický nátlak?
Ľudia majú právo vyjadriť svoj názor nenásilnou manifestáciou. Proti tomu sa nedá nič namietať. Druhá vec však je, či taká demonštrácia dáva zmysel. Obávam sa, že sami demonštrujúci nevedia, za čo alebo proti čomu vlastne protestujú. Úplne zrejme im vadí volebný výsledok. Ale chcú nové voľby? Najskôr nie. Chcú, aby prezident menoval vlastnú úradnickú vládu? Najskôr nie. Alebo chcú úplne zrušiť voľby? Možno. Alebo chcú zrušiť platnosť ústavy a nastoliť také pomery, že akýkoľvek volebný výsledok môže byť anulovaný tým, že porazená strana zhromaždí dosť ľudí na námestí? Možno.
V zásade nemá zmysel sa tým povykujúcim davom zaoberať. Je bezvýznamný. Tento typ demonštrácií máva jediný účel — vytvoriť prostredie, v ktorom je potom zabitý demonštrant, zodpovednosť je pripísaná vláde a to slúži ako zámienka k zahraničnej vojenskej intervencii.
Pokiaľ sa civilizační radikáli — nikto iný v tých demonštráciách nie je — pripravujú na taký scenár, je to samozrejme znepokojivé. Ale nevieme, či tomu tak je.

 
Skutočne sa ľudia obávajú možnej koalície ANO, SPD a komunistov? Bola by naozaj hrozbou pre našu demokraciu?
Záleží, čo rozumiete pod slovom demokracia. Obávam sa, že demonštranti a predovšetkým tí, kto tie demonštrácie organizujú, si pod slovom „demokracia” predstavujú stav, kedy bude prísna cenzúra, nesúhlas s vládou bude trestný, politické kádrovanie bude súčasťou každodenného života, voľby budú čisto formálne a skutočné rozhodnutia budú prijímané nadnárodnymi byrokratickými aparátmi v úzkej spolupráci so zločincami typu Georga Sorosa.
Súhlasím, že demokracia je ohrozená. Ale je ohrozená fašizujúcimi neziskovkami a stranami, ktoré ich praktiky zaštiťujú a ktoré sa dnes združujú v tzv. Kalouskovom bloku.
 
Keď to vezmeme do extrému: môže sa stať, že časom niekto zvolí radikálny spôsob protestu proti Babišovi? Napríklad na spôsob Jana Palacha?
Alebo si môže napríklad rozdrviť gule, ako to pred časom urobil nejaký podobne vyšinutý aktivista v Moskve. Ako sa im páči. Hlavne, aby pri tom neublížili nikomu ďalšiemu.
 
Na podporu akých hodnôt by ste sám šiel demonštrovať?
Já sám sa demonštrácií zúčastňujem pomerne často, občas na nich i hovorím. Ale som presvedčený, že demonštrácie majú význam vtedy, kde vláda presadzuje opatrenia, s ktorými ostro nesúhlasí väčšina obyvateľov. Súčasné pokrikovanie, kedy agresívna menšina neprotestuje proti vládnej politike ale proti väčšine svojich spoluobčanov, to nedáva žiadny zmysel.
 
Príspevok Demokracia je v Česku ohrozená. Ale kým? Myslím, že je ohrozená fašizujúcimi neziskovkami zobrazený najskôr Hlavné správy.