Varšava 8. decembra 2017 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Včera bolo oznámené, že Poľsko bude mať nového predsedu vlády, napriek tomu, že doterajšia premiérka Szydlová patrí k najobľúbenejším politikom v krajine, doplatila na trenice vo vládnej strane Právo a Spravodlivosť a jej post by mal zaujať inovatívny politik a doterajší vicepremiér Mateusz Morawiecki.
Na snímke Beata Szydlová

Český rozhlas uvádza, že o výmene Szydlovej sa vo vládnej strane Právo a spravodlivosť špekulovalo už od roku 2015. Poľské médiá už od septembra informovali o plánovaných zmenách vo vláde a špekulovalo sa o tom, že premiérom bude samotný predsedom PiS Jarosław Kaczyński. Je síce reálne najmocnejším poľským politikom, po voľbách 2015 však zostal v ústraní a ponechal si len post “rádového” poslanca.
Doteraz sa v Poľsku pracovalo s viacerými scenármi. O zmätkoch a rozhodnutiach na poslednú chvíľu hovorí aj štvrtkové tweety novinárky televízie Superstacja, Sylwie Madejskej, z parlamentu Poľska: “Hovorkyňa PiS Beata Mazurková vyhlásila, že schôdzka Politickej rady PiS sa nebude konať. Za chvíľu vychádza zase s tým, že sa bude konať. Následne – jeden z poslancov PiS deklaruje, že Szydłová zostáva až do volieb. Po chvíli zase iný, že žiadne rozhodnutie nepadlo… ”
Najskôr sa hovorilo, že predsedom vlády bude sám šéf PiS Kaczyński. Gazeta Wyborcza píše, že pravdepodobnosť, že sa vládnuť chystá Koczyński je 75 %. V stredu europoslanec PiS Ryszard Czarniecki uviedol, že najlepším kandidátom strany je Kaczyński. “Ale ak sa predseda nerozhodol, najlepším kandidátom je Mateusz Morawiecki.”
V hre ale bolo aj zotrvanie Szydłovej. Podľa prieskumov, patrí medzi najpopulárnejších politikov – v auguste jej prácu pozitívne hodnotilo 45% respondentov.
Odvolanie Szydłovej neočakávali ani pravicoví komentátori. “Myslím, že nebude žiadna veľká rekonštrukcia,” povedal ešte minulý týždeň komentátor konzervatívneho časopisu Do Rzeczy Piotr Semka. “Szydłová urobila veľmi veľa práce, zúčastnila sa mnohých unijných summitov. Nikdy nepovedala hlúpy výrok. Ale sú signály, že nie je veľmi rozhodná,” pokračoval Semka. “Ale má ohromný kapitál v tom, že ľudia jej dôverovali. Niečo ako s Angelou Merkelovou – ľudia sa s ňou cítia v bezpečí. Má pokojnú charizmu, nerobí zo seba celebritu, je transparentná a nevytvára žiadnu frakciu,” dodal.

Szydlová sa s odchodom zmierila
“Príliš dlho sa o tom hovorí – rekonštrukcia sa má urobiť, a nie len hovoriť o ne j- Ta doba bola až príliš dlhá a ja by som chcela, aby už skončila,” povedala v stredu večer v katolíckej televízii Trwam.
“Mám vieru v múdrosť nášho lídra – predsedu PiS Jaroslawa Kaczynského v jeho politické skúsenosti. Musíme náš tím zmeniť tak, aby dokázal zvíťaziť v druhom volebnom období. Nepočítajú sa kariéry jednotlivcov, aspoň ja to tak chápem,” odpovedala v televízii na otázky poslucháčov, ktorí ju vyzvali k zotrvaniu vo funkcii. “Ak nejaké analýzy naznačujú, že sú potrebné zmeny, musíme ich vykonať,” doplnila.
Kam Szydłová po odchode z vlády smeruje, nie je isté. Na jar sa špekulovalo o tom, že by sa mohla stať predsedníčkou dolnej komory parlamentu, taký návrh podľa informácií rádia RMF FM zaznel v štvrtok z úst prezidenta Andrzeja Dudu. Na jeseň sa tiež písalo, že by mohla byť kandidátom na primátora Varšavy vo voľbách na jeseň roku 2018, alebo by mala smerovať do Európskej komisie. Szydłová teraz hovorí, že chce pokračovať v realizácii programu PiS v parlamente. “Ja to budem robiť ďalej. Som už 12 rokov poslankyňou. ”