Demeš: Pittsburská dohoda mala zásadný význam pre europeizáciu Slovákov

Bratislava 26. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)
 
Podpísanie Pittsburskej dohody malo zásadný význam pre modernizáciu a europeizáciu českého aj slovenského národa. Pre TASR to povedal bývalý šéf slovenskej diplomacie Pavol Demeš. Podľa jeho slov má stále význam na tento akt spomínať, preto že Slovákom pripomína zrod ich demokratickej štátnosti, slobody a väzby na západný hodnotový priestor.

Na snímke Pavol Demeš

“Nový spoločný štát Čechov a Slovákov patril v medzivojnovom období medzi najúspešnejšie a najprogresívnejšie štáty sveta,” pripomína Demeš. Aj keď sa napokon Česko-Slovensko pokojným a civilizovaným spôsobom v roku 1993 rozdelilo, priateľstvo a spolupráca medzi oboma republikami sú podľa neho nadštandardné.
Výnimočnosť vzťahu Čechov a Slovákov podľa Demeša ilustruje aj fakt, že oba štáty budú na americkej pôde spoločne oslavovať storočnicu Pittsburskej dohody, spolu s predstaviteľmi krajanov a amerického politického a verejného života. “Pre krajiny rozdelenej bývalej Juhoslávie a Sovietskeho zväzu je to nepredstaviteľná vec,” konštatuje.
Tieto oslavy, na ktorých sa chce zúčastniť aj Demeš, sa budú konať v múzeu, kde je Pittsburská dohoda uložená. Účastníci podujatia budú mať možnosť pozrieť si originálny dokument aj spoločnú výstavu pripravenú Historickým ústavom Slovenskej akadémie vied a českým Vojenským historickým ústavom. Ešte pred podujatím sa uskutoční kladenie vencov pri pamätnej tabuli na mieste podpisu Pittsburskej dohody.
Okrem slávnostných osláv sa pri tejto príležitosti uskutoční aj odborné sympózium historikov – Historické pozadie Pittsburskej dohody z roku 1918 na Univerzite v Pittsburghu. Slovensko bude na sympóziu zastúpené historikom Slovenskej akadémie vied Matejom Hanulom.
 
Príspevok Demeš: Pittsburská dohoda mala zásadný význam pre europeizáciu Slovákov zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)