Paríž 13. septembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Gerald Herbert)

Delfíny žijúce v Lamanšskom prielive sú podľa vedcov vystavené “kokteilu zo škodlivín”. Ako uvádza štúdia publikovaná v časopise Scientific Reports, delfíny skákavé (Tursiops truncatus), ktoré žijú pri francúzskom pobreží, mali v tele jednu z najvyšších zaznamenaných úrovní toxických chemikálií a ortute. Vedci tvrdia, že je treba urobiť viac pre riešenie “neviditeľného” problému pretrvávajúcich škodlivín v oceánoch

Ilustračné foto

Lamanšský prieliv je domovom jednej z posledných veľkých európskych populácií delfína skákavého. Vedci zobrali vzorky tkaniva z viac ako 80 delfínov žijúcich vo vodách pri Normandii a Bretónsku. Zistili vysoké koncentrácie ortute v ich koži a polychlórovaných bifenylov (PCB) v tuku. Vo vzorkách tuku našli aj ďalšie priemyselné chemikálie ako dioxíny a pesticídy, ktoré spolu vytvárajú “kokteil zo škodlivín”.

Chemikálie sa prenášajú aj z matky na mláďa. “Naše výsledky naznačujú dôležitý prenos PCB zo samičiek na mláďatá, čo môže vyvolávať obavy o populáciu,” uviedol tým vedcov pod vedením doktorky Krishny Das z univerzity v belgickom Liege. Prirodzené prostredie delfínov skákavých, oblasť známa ako Normandsko-bretónsky záliv, by sa podľa vedcov malo stať osobitnou chránenou oblasťou pre ich tamojšiu populáciu.

Polychlórované bifenyly, ktoré sa používali v plastoch, farbách a elektrických zariadeniach, zakázali pred niekoľkými desaťročiami, avšak pretrvávajú v prostredí a môžu sa tak hromadiť v tuku delfínov a veľrýb. Tieto chemikálie našli v tuku delfínov skákavých, ktoré more vyplavilo na plážach naprieč Európou. Telo kosatky dravej (Orcinus orca), ktorú našli v roku 2016 pri Škótsku, obsahovalo tiež jednu z najväčších zaznamenaných úrovní PCB.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj