Peking 26. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Bullit Marquez)

Pre obavy z ďalšieho zosuvu pôdy v dedine Sin-mo v okrese Mao čínskej provincie S’-čchuan dnes záchranárom nariadili, aby toto miesto evakuovali
Podľa čínskej agentúry Sinchua bolo nariadenie na evakuáciu vydané po tom, čo v danej oblasti zaznamenali radarom určité pôdne zmeny.
Ilustračné foto

K zosuvu pôdy došlo v dedine Sin-mo v sobotu okolo 06.00 h miestneho času (polnoc SELČ). Zával pochoval 40 domov a vytvoril prekážku na dvojkilometrovom úseku miestnej rieky.
Na mieste katastrofy sa začala pátracia a záchranná operácia, do ktorej sa zapojilo vyše 400 záchranárov.
Podľa posledných informácií záchranári našli desať tiel. Deväťdesiattri ľudí je stále nezvestných. Zatiaľ jedinými zachránenými sú manželský pár s mesačným bábätkom.
Podľa expertov sú hory v oblasti poškodenej dediny náchylné na zosuvy pôdy po dvoch veľkých zemetraseniach, vrátane zemetrasenia s magnitúdou 7,9 z roku 2008, ktoré si vyžiadalo takmer 90.000 ľudských životov.
Čínu v tomto období roka sužujú silné dažde, ktoré často spôsobujú záplavy či zosuvy pôdy. V oblasti, kde došlo v sobotu k zosuvu, žijú Tibeťania a príslušníci ďalšej menšinovej národnostnej skupiny, Čchiangov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.