Filipíny 16. februára 2018 (HSP/Sputnik/Foto:twitter)

Rybári z odľahlej filipínskej dediny sa boja apokalypsy potom, čo bolo na breh vyplavené telo veľmi vzácneho žraloka veľkoústeho.
Na snímke vyplavený žralok

Telo 4,5 m žraloka bolo nájdené na pláži Negros Oriental. Tento žralok bol vo svete spozorovaný iba niekoľkokrát a miestni obyvatelia veria, že mŕtvy tvor je znamením nadchádzajúcej pohromy, píše Daily Star.
Dedinčan Paulino Ocana povedal: „Je to nešťastie. Máme pocit, že sa blíži niečo zlého.”

„Blíži sa veľká pohroma a my sa na ňu pripravujeme.”
Rybár Peter Ramirez, ktorý bol medzi tými, kto vytiahol žraloka, povedal: „Zviera bolo mŕtve. Ľudia sa ho snažili zachrániť, ale poranili ho asi siete. Niektorí sú dosť vystrašení.”
Aj keď paryba má veľké množstvo zubov, miestni žralokovi hovoria „bezzubý”.
Žralok veľkoústy bol objavený až v roku 1976 a od tej doby ho videli asi iba šesťdesiatkrát. Žralok veľkoústy dorastá do dĺžky 5,2 metra a môže sa dožiť až sto rokov. Živí sa malými rybami, ktoré loví na dne svojimi obrovskými čeľusťami.
Nie je jasné, ako žralok zahynul, ale miestni veria, že jeho vyplavené mŕtve telo je znamením nadchádzajúcej katastrofy.
V minulosti sa niekoľkokrát stalo, že pred prírodnou pohromou boli na breh vyplavené mŕtve živočíchy.
20 hlistúnov, ktorí sú v Japonsku považovaní za znamenie zemetrasenia, bolo vyplavených na breh pred tsunami z roku 2011. V Surigao na Filipínach bol na breh rovnako vyplavený hlistún dva dni pred zemetrasením.
Podľa japonského seizmológa Kijóšiho Wadatsumiho „hlbokomorské živočíchy cítia nepravidelné pohyby na morskom dne. Pokiaľ sa objavia na plytčine, tak to znamená, že sa niečo deje v hĺbke”.