Poprad 6. apríla (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Stanislav Horanský vo veku 23 rokov patrí ku skúsenejším hráčom Ozimákovho výberu

Dva zápasy proti Poľsku v Krynici budú znamenať pre viacerých slovenských hokejistov premiéru v reprezentačnom drese. Jedným z nich je aj 23-ročný útočník Stanislav Horanský, ktorý doteraz reprezentoval iba v mládežníckych kategóriách. Zápasy v poľskej Krynici vníma ako oživenie záveru sezóny a zároveň si chce v reprezentácii budovať čo najlepšie meno.

Na snímke slovenský hokejový útočník Stanislav Horanský

Hráči nominovaní do Olympijského výberu Slovenska si uvedomujú, že v tíme Marcela Ozimáka nepôjde o súperenie o miestenky na svetovom šampionáte. Hoci nemožno vylúčiť výnimky, olympijský tím je akýmsi stupienkom medzi pôsobením v klube a reprezentačným A-mužstvom. V Ozimákovom tíme sa preto objaví viacero novicov, pre ktorých to bude prvá reprezentačná skúsenosť na seniorskej úrovni. “Bude to pre mňa prvý seniorský turnaj v slovenskom drese. Chcem ukázať čo je vo mne a verím, že odohráme kvalitné zápasy,” uviedol pre TASR útočník Stanislav Horanský.

Vo veku 23 rokov patrí ku skúsenejším hráčom Ozimákovho výberu, no v seniorskej reprezentácii sa zatiaľ neobjavil. Pravidelne však štartoval na reprezentačných akciách hráčov do 18 a 20 rokov. “Stana Horanského poznám. Viedol som ho počas obdobia, keď som pôsobil v mládežníckych výberoch. Najmä čo sa týka kreativity v ofenzívnej hre patril k najlepším. Práve teraz prišiel čas, keď sa môže ukázať. Myslím si, že sa presadí. V budúcnosti môže patriť do reprezentačného A-mužstva, no všetko závisí od toho, ako sa chopí svojej šance a ako sa mu bude dariť,” uviedol na Horanského adresu tréner Marcel Ozimák.

Podobne ako mnohí jeho spoluhráči z Olympijského tímu, aj žilinský odchovanec sa musel zoznamovať s novými tvárami. “Poznám zopár chalanov ešte z “dvadsiatky,” no väčšinu nepoznám ani len ako súperov z ligy, keďže hrám mimo Slovenska. Aj preto sa teším, že spoznám nových spoluhráčov. Sezóna mi skončila dosť skoro a vďaka tejto akcii si ju môžem predĺžiť. Tréneri ma počas sezóny nevidia, keďže nehrám na Slovensku. Aj preto beriem tieto zápasy ako možnosť ukázať sa im,” poznamenal Horanský.

Mladý krídelník začal aktuálnu sezónu v tíme účastníka najvyššej švajčiarskej súťaže NLA EHC Biel-Bienne, v ktorom pôsobil od roku 2014. V klube, v ktorom si počas výluky v NHL zahrali aj Patrick Kane a Tyler Seguin, však pokračovať nebude. “Sezóna bola asi do novembra v poriadku, ale potom došlo k výmene trénera a bolo to horšie. Dostával som menej priestoru na ľade a aj to je dôvod, prečo zmením pôsobisko. Čakám ešte na to, ako sa vyvinie baráž medzi dvomi najlepšími ligami vo Švajčiarsku. Mal o mňa záujem jeden tím z NLB, ktorý asi bude hrať baráž. Ak by postúpil, tak by som sa možno s nimi dohodol,” prezradil Horanský pre TASR.

Horanský si podľa vlastných slov zvykol na systém a vo Švajčiarsku sa mu páči. “Spočiatku som mal problém sa etablovať, ale po pár mesiacoch už bolo všetko fajn. Povedal by som, že odvtedy sa stupňuje moja výkonnosť,” povedal Horanský, ktorý v aktuálnej sezóne odohral 39 zápasov v najvyššej švajčiarskej súťaži a získal v nich 6 kanadských bodov (4 góly, 2 asistencie). Bodovo úspešnejší ročník absolvoval vlani, keď bol na hosťovaní v tíme HC Ajoie, ktorý pôsobí v NLB. V 36 zápasoch vtedy nazbieral 32 bodov (15+17).

Ako žilinského odchovanca ho teší vydarená sezóna žilinského A-mužstva, ktoré v týchto dňoch zvádza semifinálové boje s Nitrou. “Mám z toho radosť. Bol som sa aj pozrieť na dva zápasy v play off. Teraz tie dva domáce neuvidím pre reprezentačné povinnosti, no verím, že sa séria ešte do Žiliny vráti,” priznal Horanský.