Berlín 30. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Hendrik Schmidt/dpa via AP)

Riziko teroristického útoku v Nemecku je naďalej vysoké, avšak niet žiadnych indícií, že by teroristi predstavovali hrozbu pre tohtoročné vianočné trhy.
Na snímke nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere

V Berlíne to vo štvrtok po návšteve v spoločnom protiteroristickom centre nemeckých spolkových a krajinských bezpečnostných zložiek vyhlásil spolkový minister vnútra Thomas de Maiziere. Podľa jeho slov teroristické nebezpečenstvo zrejme v dohľadnej budúcnosti neklesne. V krajine registrujú okolo 700 extrémistov, o ktorých sa predpokladá, že by boli ochotní spáchať teroristický útok. Avšak aj príslušné štátne orgány konajú a robia po 24 hodín denne maximum pre bezpečnosť občanov, zdôraznil minister.
De Maiziere súčasne pripomenul, že odhalenie pochybení a nedostatkov, ktoré predchádzali vlaňajšiemu teroristickému útoku na jeden z vianočných trhov v Berlíne (19. decembra 2016), viedlo k zavedeniu jednotných princípov analýz rizika v tejto oblasti i sprísneniu predpisov týkajúcich sa vyhosťovania podozrivých osôb. Nemecko sa tak v tohtoročnom predvianočnom období bráni hrozbe teroristického útoku efektívnejšie, zdôraznil šéf rezortu vnútra.
Podľa jeho slov sa vďaka úsiliu štyroch desiatok spolkových a krajinských orgánov a koordinácii ich činnosti podarilo zabrániť viacerým teroristickým útokom.
De Maiziere vyzdvihol význam čo najrýchlejšieho vytvorenia budúcej spolkovej vlády i s ohľadom na posilnenie verejnej bezpečnosti v krajine a boj proti teroristickým aktivitám a pripomenul, že pokračovanie plánovaných opatrení vyžaduje i rozpočtové prostriedky a tie sa odvodia od schválenia rozpočtu novou vládou.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.