Taškent 6. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Youtube)
 
Gulnaru Karimovovú, najstaršiu dcéru zosnulého dlhoročného uzbeckého prezidenta Islama Karimova, poslal súd do väzenia za porušenie podmienok domáceho väzenia. Informovala o tom v stredu agentúra AFP s odvolaním sa na uzbeckú prokuratúru

Na snímke Gulnara Karimova

V roku 2017 prokuratúra konštatovala, že Karimovová bola členkou “organizovanej zločineckej skupiny”, ktorá disponovala majetkom v hodnote viac ako 1,3 miliardy dolárov v 12 krajinách.
Karimovovú v roku 2017 odsúdili na desať rokov väzenia za podvody a pranie špinavých peňazí. Súd vlani rozsudok zmiernil na päť rokov domáceho väzenia.
Uzbecká generálna prokuratúra v stredu uviedla, že Karimovová žila v byte svojej dcéry, avšak “podmienky stanovené súdom opakovane porušovala”. Napriek varovaniam Karimovová používala rôzne “komunikačné prostriedky” vrátane internetu. Vlani v novembri opustila miesto pobytu a odmietla štátu uhradiť vzniknuté škody.
Súd v utorok rozhodol, že Karimovová si zvyšok trestu odpyká vo väzení.
Karimovovej švajčiarsky právnik Gregoire Mangeat na Twitteri napísal, že jeho 46-ročnú mandantku “násilím vyviedli z bytu v Taškente, v ktorom sa zdržiavala”.
“Uzbecké orgány na ňu naďalej vyvíjajú psychický a fyzický nátlak, aby ju prinútili stiahnuť jej odvolanie a vzdať sa všetkých práv a majetku vo Švajčiarsku,” uviedol Mangeat, ktorý tento postup odsúdil ako “absolútne svojvoľné metódy”.
Karimovová bola v minulosti prominentnou osobou a diplomatkou, ktorá mala vo funkcii nahradiť svojho otca.
 
Príspevok Dcéra uzbeckého exprezidenta Islama Karimova je opäť vo väzení zobrazený najskôr Hlavné správy.