Bratislava 16. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR- Pavel Neubauer)

Slovenskí tenisti vedú po druhom dni stretnutia 2. kola play off o účasť v 1. skupine euro-africkej zóny Davisovho pohára nad Poľskom 2:1. O prvý bod pre poľské farby sa v sobotnej štvorhre zaslúžili Lukasz Kubot s Mateuszom Kowalczykom, ktorí na antuke v bratislavskom NTC zdolali pár Andrej Martin, Igor Zelenay 6:7 (3), 6:3, 6:3, 6:2. Nedeľný program otvorí o 15.00 hod. súboj tímových jednotiek Norberta Gombosa s Kamilom Majchrzakom
Na snímke slovenský tenista Andrej Martin v zápase proti Poliakovi Kamilovi Majchrzakovi v druhom stretnutí úvodného hracieho dňa 2. kola play off o účasť v I. skupine euro-africkej zóny Davisovho pohára Slovensko – Poľsko

Martinovi so Zelenayom vyšiel začiatok zápasu, keď v treťom geme prelomili podanie Kubota, ktorý je svetová deblová štvorka a po potvrdení brejku sa ujali vedenia 3:1. Poliaci však v ďalších minútach vyrovnali na 3:3 a o prvom sete napokon rozhodol tajbrejk. V ňom mal slovenský pár raketový nástup, rýchlo si vybudoval náskok 5:1 a za stavu 6:3 premenil vďaka Zelenayovmu esu v poradí druhý setbal. Poliaci sa rýchlo otriasli a v druhom dejstve dominovali, keď dvakrát zobrali Martinovi podanie.
Za stavu 5:3 pre Kubota s Kowalczzykom sa nad Aegon arénou spustil lejak a tak nasledovala krátka prestávka, počas ktorej prišlo k zatiahnutiu strechy. Halové podmienky viac vyhovovali Poliakom. Na začiatku tretieho dejstva síce prehrávali 0:2, no bleskovo vyrovnali a po ďalšom brejku v ôsmom geme sa ujali vedenia 2:1 na sety. Kowalczyk bol v tých chvíľach najlepší hráč na kurte, exceloval na sieti i pri úderoch od základnej čiary. Vo štvrtom sete poľský tandem za stavu 2:2 vďaka skvelým returnom brejkol Zelenaya a zápas už dotiahol do úspešného konca.
“Na začiatku sme boli trochu lepší, Poliaci boli neistí a robili veľa chýb. Je škoda, že v ďalšom priebehu zápasu sme nenadviazali na kvalitný výkon z prvého setu. Na konci už Poliaci dominovali a zaslúžene vyhrali. Prekvapil ma Kowalczyk, ktorý svojím výkonom postupne nakopol aj Kubota,” uviedol Martin.  Zelenaya mrzelo, že od začiatku druhého setu mal výkon slovenského páru klesajúcu tendenciu. “Poliaci vystupňovali svoj výkon, ťažšie sme si vyhrávali servisy, boli sme pod tlakom. Kubot potvrdzoval, prečo je štvrtý na svete, aj Kowalczyk sa rozohral. Súperom viac sedeli halové podmienky po zatiahnutí strechy, viac im to lietalo.”
Slovenský kapitán Miloslav Mečíř nechcel, aby Poliaci dostali bod vo štvorhre zadarmo, preto sa rozhodol do štvorhry postaviť Martina, hoci mal v nohách náročný trojhodinový súboj s Majchrzakom. “Bolo to ťažké rozhodovanie, veľmi som váhal. V prvom sete chalani držali s favoritmi krok, v treťom mali brejk k dobru.  Škoda, že ho dlhšie nepodržali. Poliaci boli razantnejší a deblovejší, potvrdili svoje kvality. Už pred zápasom som povedal, že cesta k úspechu vedie cez dvojhry. Dúfam, že Noro Gombos v nedeľu získa rozhodujúci tretí bod. Ak by v záverečnej dvojhre nemohol nastúpiť Andrej, pripravený je Jozef Kovalík.”
Kubot po zápase nešetril slovami chvály na adresu Kowalczyka, s ktorým nastúpil v Davisovom pohári prvýkrát. “Mateusz podal fantastický výkon. Sršal energiou, lietal po kurte. Nastúpili sme v takomto zložení prvýkrát a nevedeli sme, ako to vypáli. V tajbrejku prvého setu zahrali Slováci výborne. Zelenay vynikajúco servoval a Martin toho veľa vybehal. Dôležitý bol začiatok druhého setu, v ktorom nám padlo do kurtu pár returnov a chytili sme sa. V úvode tretieho setu sme vyrovnali z 0:2 na 2:2, čo nás ešte viac nakoplo.”
Slováci musia bojovať o záchranu v druhej lige, keďže vo februári v NTC nečakane prehrali s Maďarskom 1:3. Poľskému tímu majú čo odplácať. V septembri 2015 s ním prehrali v baráži o účasť vo svetovej skupine v Gdyni 2:3. O oba body Slovákov sa postaral Martin Kližan, ktorý v uplynulých týždňoch absentoval v turnajovom kolotoči pre zranenie lýtkového svalu a v Bratislave chýba.
2. kolo play off o účasť v 1. skupine euro-africkej zóny Davisovho pohára:
SLOVENSKO – Poľsko 2:1 po druhom dni
Norbert Gombos – Hubert Hurkacz 6:2, 6:2, 3:6, 6:4
Andrej Martin – Kamil Majchrzak 7:5, 4:6, 6:3, 6:3
Martin, Igor Zelenay – Lukasz Kubot, Mateusz Kowalczyk 7:6 (3), 3:6, 3:6, 2:6
V nedeľu budú hrať: 15.00 hod. Gombos – Majchrzak, Martin – Hurkacz