Dátové centrum systému Galileo presunú z Británie do Španielska

Berlín 19. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:pixabay.com)

Európski diplomati rozhodli o presunutí dátového centra pre nový európsky systém satelitnej navigácie Galileo z Británie do Španielska. Európska komisia zdôvodnila toto rozhodnutie blížiacim sa brexitom, informovala v piatok agentúra AP.
Ilustračné foto

Relokácia záložného bezpečnostného monitorovacieho centra z juhoanglického Swanwicku do Španielska bola vo štvrtok odsúhlasená na úrovni diplomatov. Oficiálne rozhodnutie má padnúť na budúcu stredu.
V piatkovom vyhlásení Európska komisia informovala, že je to “dôsledok vystúpenia Spojeného kráľovstva z EÚ”. Španielsko toto rozhodnutie EK privítalo. V novom pracovisku, ktoré bude sídliť na okraji Madridu, sa vytvorí približne 100 pracovných miest.
Európsky družicový navigačný systém Galileo (GNSS) určuje polohu s presnosťou na dva centimetre a je kompatibilný s americkým satelitným systémom GPS a ruským systémov GLONASS.
Ide o systém, ktorý poskytuje kvalitnejšie núdzové služby a vytvára nové možnosti pre presnejšiu časovú synchronizáciu dôležitú napríklad pre navigačné systémy áut, pristávanie lietadiel či vysokorýchlostné bankovníctvo.
Agentúra AP pripomína, že Británia už z dôvodu brexitu prišla o Európsku agentúru pre lieky, ktorá sa budúci rok presunie do Amsterdamu a tiež o Európsky orgán pre bankovníctvo, ktorý získal Paríž.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)