Kodaň 30. októbra 2017 TASR/HSP/Foto:TASR/Niels Hougaard /Ritzau/AP)

Dánsky vynálezca Peter Madsen, ktorý je podozrivý z vraždy švédskej novinárky Kim Wallovej, opäť zmenil svoju výpoveď, pokiaľ ide o nejasné okolnosti jej smrti po tom, ako sa v auguste spoločne vydali na plavbu ponorkou.
Na snímke dánsky vynálezca Peter Madsen

Po odvolaní počiatočného tvrdenia, že Wallovú vysadil na malom ostrove, najnovšie netrvá ani na verzii, podľa ktorej pasažierke spadol v ponorke na hlavu ťažký poklop. Namiesto toho Madsen teraz tvrdí, že sa na palube otrávila oxidom uhoľnatým, informovala v pondelok agentúra DPA s odvolaním sa na vyjadrenie kodanskej polície.
Wallovú spočiatku vyhlásili za nezvestnú, po viac ako desiatich dňoch však vylovili z mora pri dánskom pobreží jej trup, od ktorého boli úmyselne oddelené hlava a končatiny. Neskôr sa podarilo nájsť i ďalšie časti tela, na ktorom sa našli bodné rany, avšak nijaké stopy po údajnom zásahu poklopom.
Polícia na margo najnovšej Madsenovej výpovede uviedla, že bude požadovať “dodatočné vyjadrenia súdnej lekárky a experta na ponorky”.
Vynálezca a majiteľ spomínaného plavidla sa v pondelok priznal, že telo novinárky rozštvrtil, naďalej však popiera, že by bol vrahom. Podľa DPA súhlasil s tým, že vo vyšetrovacej väzbe zostane “dobrovoľne” až do 15. novembra, teda o dva týždne dlhšie, ako bolo pôvodne stanovené. O predĺžení väzby mal pôvodne v utorok rozhodovať príslušný súd.
Kodanský súd určil termín začiatku procesu s Madsenom na 8. marca 2018. Podľa predbežného plánu majú pojednávania prebiehať do 25. apríla.
Wallovú (30) naposledy videli 10. augusta večer, ako nastupuje v Kodani do ponorky patriacej Madsenovi (46), ktorá sa následne potopila, čo podľa vyšetrovateľov mohlo byť dôsledkom úmyselného konania. Po nezvestnej novinárke pátrali policajti a dobrovoľníci z Dánska i susedného Švédska.
Príčinu smrti Wallovej sa zatiaľ nepodarilo určiť, voči Madsenovi však už dávnejšie vzniesli predbežné obvinenie zo zabitia a zneuctenia ľudských pozostatkov.