Kodaň 6. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Marko Erd)

Dánsky premiér Lars Lökke Rasmussen priznal porážku v stredajších parlamentných voľbách a oznámil, že vo štvrtok odstúpi z funkcie. Informovala o tom agentúra AP

Na snímke Lars Lokke Rasmussen

Podľa predbežných výsledkov sa po štyroch rokoch v opozícii v Dánsku pravdepodobne opäť dostane k moci blok stredoľavých strán vedený Sociálnymi demokratmi.

Rasmussenova Liberálna strana získala vo voľbách 23,4 percenta hlasov, čím si oproti predošlým voľbám polepšila. Jej koaličný partner, pravicovo-populistická Dánska ľudová strana (DF), však zaznamenala výrazné straty. To znamená, že súčasná koalícia by už v 179-člennom parlamente nemala väčšinu.

Tesnú väčšinu kresiel naopak získal ľavicový blok vedený Sociálnymi demokratmi. Ich líderka Mette Frederiksenová v reakcii na predbežné výsledky volieb vyhlásila, že dánski voliči rozhodli o novej vláde a novom smerovaní krajiny. Novú vládu bude zrejme zostavovať práve Frederiksenová.

“Drahí priatelia, my (Liberálna strana) sme dosiahli vo voľbách skvelý výsledok, ale zmení sa rozloženie moci,” povedal Rasmussen členom svojej strany.

Premiér uviedol, že vo štvrtok podá demisiu do rúk kráľovnej Margaréty II., avšak bude pokračovať vo funkcii ako dočasný premiér až do vymenovania novej vlády. Zároveň dodal, že je pripravený vstúpiť do novej centristickej vlády za účasti Sociálnych demokratov.

Šéfka opozičných Sociálnych demokratov deklarovala volebné víťazstvo

Predsedníčka dánskych opozičných Sociálnych demokratov Mette Frederiksenová deklarovala víťazstvo v stredajších parlamentných voľbách. Potvrdila tiež, že sa chce stať budúcou dánskou premiérkou.

Frederiksenová v reakcii na predbežné výsledky volieb vyhlásila, že dánski voliči rozhodli o novej vláde a novom smerovaní krajiny. “Dnes sme dosiahli víťazstvo stredoľavých strán,” povedala Frederiksenová, ktorú citovala agentúra AP.

Ak sa Mette Frederiksenová (41) stane dánskou premiérkou, pôjde o v poradí druhú ženu v tejto funkcii. V jej osobe by Dánsko získalo najmladšieho premiéra v histórii, uviedla agentúra Bloomberg.

Z predbežných výsledkov volieb, zverejnených po zrátaní všetkých odovzdaných hlasov, vyplýva, že strana Sociálni demokrati a štyri ďalšie stredoľavé subjekty budú mať v novom 179-člennom parlamente tesnú väčšinu 91 kresiel. Po štyroch rokoch v opozícii sa tak zrejme dostanú k moci Sociálni demokrati, ktorí získali 25,9 percenta hlasov a stali sa tak najsilnejšou stranou.

Rasmussenova vládna Liberálna strana získala vo voľbách 23,4 percenta hlasov a oproti súčasnému stavu si polepšila o deväť kresiel. Avšak ňou vedený blok pravicovo orientovaných strán získal celkovo len 75 kresiel, takže stratil doterajšiu parlamentnú väčšinu.

Výrazný prepad s 8,7 percentami hlasov totiž zaznamenala pravicovo-populistická Dánska ľudová strana (DF), ktorá doposiaľ podporovala Rasmussenovu menšinovú vládu. DF prišla v parlamente o 21 kresiel.

Sociálni demokrati v predvolebnej kampani prisľúbili zvýšenie sociálnych dávok, ktoré majú byť čiastočne pokryté zvýšenými daňami z finančného sektora. Frederiksenovej strana presadzuje i tvrdší postoj voči pracovníkom zo zahraničia; avšak bez toho, aby stigmatizovala moslimov spôsobom, akým to robia nacionalistické strany.

Frederiksenová chce podľa vlastných slov vytvoriť menšinovú vládu zloženú výhradne zo Sociálnych demokratov. Partneri z jej ľavicového bloku by ju mali podporovať pri hlasovaniach v parlamente, uviedol server The Local.de.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj