Kodaň 29. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)

Dánsko po prvý raz umiestnilo na nerastné suroviny bohaté Grónsko na prvé miesto svojej agendy národnej bezpečnosti – pred terorizmom a kybernetickým zločinom

Ilustračné foto

Informovala o tom v piatok stanica BBC.

Ministerstvo zahraničných vecí v Kodani pripísalo svoju zmenu priorít záujmom USA v Grónsku v súvislosti s nedávnym želaním amerického prezidenta Donalda Trumpa odkúpiť od Dánska toto rozľahlé arktické územie.

Grónsko je súčasťou Dánska, má však významnú autonómiu vrátane slobody podpisovať dôležité obchodné dohody.

Ťažobné zmluvy s Grónskom má i Čína.

Podľa šéfa príslušného rezortu Larsa Findsena je Grónsko prioritou dánskej politiky preto, že sa v Arktíde „momentálne odohráva mocenská hra“ medzi USA a ďalšími svetovými hráčmi, ktorí majú záujem o Arktídu.

Dánska vláda v auguste označila Trumpov návrh za „absurdný“. Trump následne zrušil štátnu návštevu Dánska a označil dánsku premiérku Mette Frederiksenovú za „odpornú“.Záujem Washingtonu o Grónsko sa datuje desaťročia do minulosti. Spojené štáty majú leteckú základňu v Thule, ktorú využívajú ako prieskumné stredisko využívajúce masívny radar.

Ide o najsevernejšiu základňu americkej armády, ktorá poskytuje včasné varovania pred raketovým útokom na Severnú Ameriku.

Grónsko je strategicky situované medzi Severnou Amerikou a Európou, čo zľahčuje prístup na mnohé trhy.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj