Dánsko 31. marca 2017 (HSP/lifenews.com/Foto:TASR/AP-Andreea Alexandru)

Dánsko čoskoro dobehne Island, ktorý už odstránil 100% detí prenatálne diagnostikovaných Downovým syndrómom. Organizácia Down Pride sa obáva, že budú nasledovať ďalšie skupiny

Dánska vláda uviedla už v roku 2014, že 98% nenarodených detí pozitívne otestovaných na Downov syndróm bolo potratených. Vyzerá to, že v rámci desiatich najbližších rokov bude Dánsko „bez Downov.“

Ilustračné foto

Občania Dánska neprejavujú znepokojenie nad týmto eugenickým tlakom eliminácie znevýhodnených detí, keďže až 60% Dánov schvaľuje potrat nenarodeného dieťaťa s týmto syndrómom.

Georgi Boorman v článku pre TheFederalist uvádza, že Dánsko čoskoro dobehne Island, kde sa za posledných päť rokov nenarodilo žiadne dieťa s týmto syndrómom. Holandsko je na rovnakej ceste. Napriek tomu že dánske noviny The Copenhagen Post používajú na opis situácie slovo extinction (vyhynutie), Boorman zdôrazňuje, že je rozdiel medzi extinction (vyhynutím) a extermination (vyhladením).

Organizácia Down Pride v liste pre Spojené Národy dáva otázku,  ako sa tieto praktiky budú expandovať na deti s inými formami handicapu.

„Systém utilitarizmu (užitočnosti) sa nezastaví pri Downovom syndróme,“ píše organizácia. „V rámci nie príliš vzdialenej budúcnosti budú identifikované nové skupiny: s rizikom autizmu, schizofrénie, nízkeho IQ? Deti s týmito poruchami môžu tiež stáť až do 1 až 2 miliónov Eur.“

V liste sa vysvetľuje ako je vládne propagovanie testu na odhaľovanie Downovho syndrómu pevne prepojené so snahami znižovania nákladov. Vláda tlačí na prenatálne testovanie a lekárom je odporúčané tlačiť na rodičov aby si zvolili potrat ako najmenej tragické a najviac „zodpovedné“ riešenie. Vláda tiež môže umlčať hlasy tých, ktorí hovoria, že aj život s Downovým syndrómom je hodný žitia.

Tlak na potraty takýchto detí súvisí aj s rastúcou akceptáciu eutanázie pre dospelých s postihnutím alebo s inými chorobami. Aktivisti podporujúci eutanáziu pretláčajú zákony o asistovaných samovraždách a eutanázii v Európe aj Severnej Amerike. Kanada nedávno eutanáziu legalizovala a Belgicko tieto zákony rozšírilo aj o eutanáziu detí v roku 2016.

Zatiaľ čo západná spoločnosť stále viac zdôrazňuje prijatie a diverzitu v rámci rasy, kultúry a pohlavia ako dôležité hodnoty, diverzita nenarodených detí a detí so špeciálnymi potrebami je nie len potláčaná, ale dokonca eliminovaná.

Viktória Dandárová