Kodaň 4. decembra 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Mehmet Guzel)
 
Cudzí štátni príslušníci odsúdení za zločiny a zaradení na vyhostenie z krajiny sa musia ubytovať na opustenom ostrove, uviedla minulý týždeň dánska vláda podľa nového nariadenia. Zariadenie na Lindholme bude slúžiť pre osoby s takzvaným “tolerovaným pobytom”

Ilustračné foto

Dánsky minister financií Kristian Jensen pre agentúru Ritzau podľa informácií The Local potvrdil, že cudzí štátni príslušníci odsúdení na deportáciu za trestné činy budú poslaní na 7-hektárový ostrov Lindholm v zálive Stege medzi ostrovmi Møn a Zealand, pričom Jensen podotkol, že tam “nebudú väznení”.
Zariadenie na Lindholme bude slúžiť pre osoby s takzvaným “tolerovaným pobytom” (tålt ophold), ktorí nemajú povolenie na pobyt v Dánsku, ale nemôžu byť deportovaní, a zamietnutých žiadateľov o azyl, ktorí spáchali konkrétne trestné činy.
Jensen totiž poukazuje na to, že “niektorí cudzinci určení na vyhostenie z krajiny stále páchajú zločiny a niet možnosti sledovať ich”. Lepšiu kontrolu nad nimi by mal zaručiť práve opustený ostrov.
Pôjde teda o odsúdených cudzincov, ktorých Dánsko nie je schopné deportovať, napríklad z dôvodu, že sú bez štátnej príslušnosti alebo že medzi Dánskom a ich domovskou krajinou neexistuje žiadna readmisná dohoda. Momentálne sú ešte umiestnení v deportačnom centre Kærshovedgård v Jutsku, kde sú spoločne aj s takými osobami, ktoré sa nedopustili žiadneho zločinu, ale žiadosť o azyl im bola v Dánsku zamietnutá.
Podľa nového nariadenia sa teda od nich oddelia na ostrov Lindholm, kde bude tam a späť premávať trajektová služba, ale trajekt nebude v prevádzke nepretržite. Minister Jensen vysvetlil, že “títo cudzinci budú presúvaní na noc do deportačného centra, čím bude možné ich lepšie sledovať, kde sa nachádzajú”.
O prevádzku zariadenia na Lindholme sa bude starať Dánska väzenská a probačná služba (Kriminalforsorgen) a polícia bude vždy prítomná.
Takéto nové nariadenie vyšlo v rámci novej rozpočtovej dohody dánskej konzervatívnej trojstrannej koaličnej vlády spolu s antiimigračnou Dánskou ľudovou stranou (DF). Hovorca DF podľa The Telegraph uviedol: “Cudzí zločinci nemajú dôvod byť v Dánsku, kým sa im ich nezbavíme, presťahujeme ich na ostrov Lindholm.”
Opoziční politici tento plán však kritizovali. Podľa šéfa Alternatívnej strany Uffe Elbæka by to bol “humanitárny kolaps” a “neľudská politika” a ako kandidát na predsedu vlády by “nikdy nenútil ľudí ísť na opustený ostrov”.

Lindholm je v súčasnosti využívaný veterinárnym ústavom DTU, ktorý vykonáva výskum v oblasti vírusov oviec a ošípaných. Výskum sa uskutočňuje na neobývanom ostrove kvôli opatreniam proti potenciálnej nákaze. Tí však opustia ostrov, aby uvoľnili miesto pre novú uvedené funkciu, potvrdil Jensen.
 
Príspevok Dánsko chce premiestniť migrantov páchajúcich zločiny na opustený ostrov zobrazený najskôr Hlavné správy.