Odense 19. októbra 2018 (HSP/Foto: TASR/AP-Sebastian Scheiner)
 
Dánska vláda chce zdemolovať tisícku domov v problémovom migrantskom gete Vollsmose tretieho najväčšieho dánskeho mesta Odense a obyvateľov plánuje presťahovať

Ilustračné foto

Švédsky rozhlas poznamenáva, že “Vollsmose sa v mnohých smeroch podobá niektorým neprístupným (“no-go”) oblastiam vo Švédsku, ktoré sú obzvlášť zraniteľné”. Žije tu takmer 9-tisíc ľudí, mnohí z nich sú prisťahovalcami, nezamestnanosť je vysoká, zatiaľ čo úroveň vzdelania je nízka. Už niekoľko rokov sa označuje ako “geto”.
Dánsky premiér Lars Løkke Rasmussen počas novoročného prejavu sľúbil zúčtovať s paralelnými komunitami v krajine a spomenul konkrétne Vollsmose ako problémovú oblasť, ktorú treba riešiť medzi prvými.
Starosta mesta Odense Peter Rahbæk Juel pred niekoľkými týždňami predstavil plán na radikálny zásah do desať rokov zbúrať tisícku domov a ľudí presťahovať. “Chápem, že tí, ktorí tam žijú, si myslia, že je to brutálne, ale nič nerobiť je tiež brutálne,” poznamenáva.
Nových 1600 bytov by malo nahradiť tie, ktoré budú zničené alebo opravené. Ide predovšetkým o bytové združenia, ktoré rozhodnú, kto v nich bude bývať. Žiakov z moslimských nezávislých škôl by mali presunúť do klasických dánskych základných škôl.
“Chceme priniesť ľudí na druhú stranu, možno povedať na priemer spoločnosti z hľadiska vzdelania a zamestnanosti. Deti, ktoré vyrastajú vo Vollsmose, nemajú rovnakú šancu v živote ako ostatné deti v Dánsku. Musíme rozbiť vzory a štruktúry, ktoré mladých ľudí učia, že zločin je lepšou voľbou ako vzdelanie,” vyhlasuje starosta.
“Mladá, dobre vzdelaná a etnicky dánska” študentka Michelle Gudbergsenová, ktorá sa do Vollsmose presťahovala pred viac ako rokom kvôli nízkemu nájomnému, sa domnieva, že táto štvrť by mohla byť na tom oveľa lepšie ako je jej povesť. Nachádza sa totiž v peknom zelenom prostredí a prístup do centra je dobrý.
Breitbart dodáva, že nie všetci podporujú starostov plán, ako napríklad “nútiť deti migrantov zúčastniť sa špeciálnych kurzov integrácie alebo čeliť stratám sociálnych dávok”, ale iní vítajú zmeny.
Kopírovať dánsku politiku chce vodca švédskych demokratov Jimmie Åkesson, ktorý povedal, že by chcel tiež premiestniť ľudí žijúcich vo švédskych zraniteľných oblastiach a demolovať ich časti s tým, že by to bolo najlepšie dlhodobé riešenie problému pre tieto oblasti.
 
Príspevok Dánske mesto zdemoluje domy vo svojom problémovom gete a obyvateľov chce zintegrovať zobrazený najskôr Hlavné správy.