Kodaň 27. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Dánska ministerka pre imigráciu a integráciu Inger Stöjbergová vzbudila pozornosť po tom, ako vo svojom utorňajšom príspevku na sociálnej sieti zverejnila kontroverznú karikatúru proroka Mohameda, ktorá pobúrila islamské krajiny po celom svete v roku 2006. Informovala o tom dnes agentúra AP
Na snímke dánska ministerka pre integráciu Inger Stöjbergová z Liberálnej strany

Obrázok, na ktorom je Mohamed zobrazený s turbanom v tvare bomby so zapálenou poistkou, zverejnila Stöjbergová z tabletu po tom, ako múzeum v meste Viborg odmietlo vystaviť 12 karikatúr proroka Mohameda na svojej výstave o rúhaní.
Trojmesačná výstava s názvom Obrazová búrka je o rúhaní od protestantskej reformácie v 16. storočí a začína sa v piatok. Vedenie múzea uviedlo, že kresby Mohameda “sa rozhodlo nevybrať zámerne”, uvádzajúc potenciálne bezpečnostné hrozby.
Stöjbergová na sociálnej sieti Facebook napísala, že karikatúry dokazujú, že Dánsko je “slobodná krajina, v ktorej sa názory spochybňujú”, a dodala, že Dáni “by mali byť na karikatúry Mohameda hrdí”.
Dánsky premiér Lars Lökke Rasmussen príspevok ministerky nekomentoval, ale uviedol, že “je šťastný, že žije v krajine, v ktorej umelci tvoria bizarné umenie”.
Prvýkrát sa kresby objavili v dánskom denníku Jyllands Posten 30. septembra 2005 a následne vyvolali búrlivé protesty v moslimských krajinách, kde islamské právo všeobecne nesúhlasí s akýmkoľvek zobrazením Mohameda.
Dánski zákonodarcovia zrušili 2. júna tohto roku po takmer 100 rokoch trestný čin rúhania, ktorý však bol v tejto škandinávskej krajine iba veľmi zriedka predmetom stíhania. Proti zrušeniu boli iba členovia sociálnej demokracie. Za rúhanie hrozilo v Dánsku štvormesačné väzenie alebo pokuta. Počas platnosti predmetnej legislatívy došlo v Dánsku iba k trom súdnym procesom vo veci rúhania, naposledy v roku 1971.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.