Bratislava 27. apríla 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Agresívny vojenský pakt NATO, ktorý v rozpore s medzinárodným právom bombardoval bývalú Juhosláviu, pričom zahynuli tisíce civilistov a ktorým súčasťou sa bez referenda stalo aj Slovensko, opäť provokuje pri Ruských hraniciach. Slovensko má však právo nezúčastňovať sa na takýchto provokáciach. Minister obrany Peter Gajdoš, nominovaný stranou SNS napriek tomu slovenských vojakov do Pobaltia vyšle. Predseda SNS Andrej Danko pritom vyhlasuje, že chce zlepšovať vzťahy s Ruskom. Takéto na oko priateľstvo je však v týchto súvislostiach poriadne pokrytecké.

Na snímke minister obrany SR Peter Gajdoš

Andrej Danko často vyhlasuje, že podporuje priateľstvo s Ruskom, chce zlepšovať vzťahy a vyzdvihuje aj Slovanskú vzájomnosť. Práve strana SNS sa najviac podieľala na tom, aby vláda SR nevyhostila ruských diplomatov po vymyslenej kauze Skripaľ vo Velkej Británii.
Predseda SNS taktiež nedávno vystúpil v ruskej štátnej dume, kde vyzdvihoval priateľské vzťahy s Ruskom :
“Sme Slovania, naša kultúra, história, ale aj vnímanie okolia sú prepojené a blízke. Rozumieme si, veríme si. Nemôžeme to však brať ako samozrejmosť, musíme si vážiť to, čo sme dostali darom a rozvíjať spoločne náš slovanský svet. V celosvetovom meradle je to výnimočné zoskupenie, ktoré sa nevytvorilo náhodou. Sme spoločne jeho súčasťou. Tento pocit príslušnosti nám pomáhal prekonávať aj zložité úseky našich národných dejín. Nespájala nás iba umelá ideológia, ako sme si mysleli. Bola to naša slovanská podstata, naša história, naši predkovia,” vyhlásil vo svojom prejave Andrej Danko.
Po tom čo však vykonal jeho nominant, minister obrany Peter Gajdoš sa zdá byť postoj SNS pokrytecký.  Do Pobaltia na hranicu s Ruskom, v rámci provokatívnej misie NATO, posiela slovenských vojakov. Na stránkach ministerstva obrany sa píše, že, v prípade súhlasu Národnej rady SR Slovensko vyšle v druhej polovici roka 2018 do Lotyšska do 152 slovenských vojakov :
“Pridáme sa tak k spojencom a ku konceptu, ktorý bol schválený na samite NATO vo Varšave v júli 2016. Jeho zámerom je demonštrovať solidaritu spojencov, odhodlanie, a schopnosť reagovať na akúkoľvek prípadnú agresiu. Samozrejme aj týmto krokom opätovne potvrdíme, že sme aktívnym členom NATO,” povedal minister obrany Peter Gajdoš.
Slovenskí vojaci budú v rámci bojovej skupiny tzv. posilnenej predsunutej prítomnosti NATO pod velením Kanady pôsobiť vo výcvikovom priestore Adaži v Lotyšsku. Príslušníci mechanizovanej roty, prvku velenia a riadenia, podporného prvku v podobe čaty opráv a prevádzky a tímu Vojenskej polície budú do Pobaltia vyslaní na dve šesťmesačné rotácie.
Samuel Gdovin
 
Príspevok Dankove “priateľstvo s Ruskom ” je pokrytecké. Jeho minister Peter Gajdoš posiela slovenských vojakov do Pobaltia demonštrovať silu proti Rusku zobrazený najskôr Hlavné správy.