Bratislava 5. februára 2017 (HSP/Foto:HSP)

Slovenská národná strana pod vedením nového predsedu Andreja Danka mení priority. V minulosti viedla tvrdý boj s maďarskými stranami kvôli jazykovému zákonu. Známy bol ich spor s dvojjazyčnými tabulami v obciach, kde je najmenej 20% obyvateľov národnostnej menšiny. Spor sa viedol aj o to, či majú byť názvy na staniciach na južnom Slovensku aj v maďarčine.

55 staníc na južnom Slovensku bude mať názvy aj v maďarčine

55 staníc na južnom Slovensku bude mať názvy aj v maďarčine

Okrem oboch maďarských strán, presadzovalo dvojjazyčné tabule aj hnutie “Dvojjazyčné južné Slovensko”, ktoré doteraz osádzalo tieto tabule s maďarskými nápismi načierno a následne ich zamestnanci železníc odstraňovali.

Po vzniku koalície Smeru a SNS s Mostom-Híd došlo zo strany SNS k zmene pohľadu na túto tému a tak ministerstvo dopravy vedené nominantom Mostu Árpádom Érsekom mohlo vydať pokyn, aby Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pripravili osadenie dvojjazyčných názvov na 55 vlakových staniciach.

„Zmeny v označovaní sa budú týkať železničných staníc v obciach, v ktorých sa k národnostnej menšine hlási najmenej 20 percent obyvateľov,“ napísal tlačový odbor ministerstva dopravy.