Bratislava 1. apríla 2019 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
Veľkou spoločenskou výzvou do budúcna bude dostať pod kontrolu priebeh volieb a uchádzania sa o verejnú funkciu v online priestore. Na pondelkovej tlačovej konferencii to vyhlásil predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) s tým, že iniciuje na túto tému okrúhly stôl všetkých relevantných politických strán

Na snímke predseda NR SR Andrej Danko (SNS)

Cieľom podľa jeho slov je “zodpovedne sa baviť o tomto novom fenoméne”. Danko však priznáva, že bez súčinnosti predsedu vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD) a ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD) sa legislatíva upraviť nedá.
Na problematiku priebehu volieb v digitálnom priestore upozornil aj predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány. “Máme však aj druhý, virtuálny svet, kde musím povedať, zatiaľ, sme si nezvykli na podobné kultúrne, civilizované pravidlá, ktoré všeobecne dodržiavame v reálnom svete. Možno k tomu prispieva aj pocit anonymity, že vo virtuálnom svete, nech zverejním čokoľvek, v mnohých prípadoch nie je jasné, kto to povedal a spolieham sa na anonymitu, ktorá pri vystúpeniach adresovaných mnohým spoluobčanom nie je tým najepším. Verím a dúfam, že časom sa nám podarí aj do tohto nového sveta dostať kultúrnu, civilizačnú úroveň,” uviedol Bárány, ktorý v pondelok Dankovi odovzdal zápisnice z prvého a druhého kola prezidentských volieb.
Oficiálnou víťazkou druhého kola prezidentských volieb je Zuzana Čaputová so ziskom 58,4 percenta hlasov. Maroš Šefčovič získal 41,59 percenta hlasov. Volebná účasť dosiahla 41,79 percenta, čo je 1.847.417 voličov. Čaputová sa ujme úradu prezidenta 15. júna.
 
Politická dohoda týkajúca sa mien kandidátov na sudcov Ústavného súdu nie je
V súčasnosti neexistuje žiadna politická dohoda na tom, akých kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR voliť. Vyhlásil predseda Andrej Danko. Deklaruje, že nemá problém, aby boli voľby verejné, je však pripravený aj na koaličnú dohodu.
Správu aktualizujeme
 
Príspevok Danko: Výzvou je dostať pod kontrolu priebeh volieb v online priestore zobrazený najskôr Hlavné správy.