Bratislava 25. septembra 2018 (HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)
 
Začiatkom tohoto týždňa sa na základe článku Denníka N objavili pochybnosti o tom, kde a na základe akej rigoróznej práce získal predseda Národnej rady a šéf SNS Andrej Danko titul doktora práv. Podľa Denníka N sa jeho rigorózna práca nedá dohľadať. Danko to označil za štvavú kampaň.

Na snímke Andrej Danko

“Som riadny absolvent UK v Bratislave, riadne som dokončil doktorandské štúdium, mám riadne absolvovanú advokátsku skúšku. Všetky tituly, všetko čo používam, je získané riadnou legálnou cestou,” uviedol Danko vo vyhlásení pre RTVS počas zahraničnej cesty v Grécku, pričom ale neuviedol rok získania titulu, školu či tému svojej záverečnej práce.

Danko za článkom Denníka N vidí snahu pošpiniť ho v súvislosti s úvahami o jeho možnej prezidentskej kandidatúre. Od média žiada ospravedlnenie, uviedli Aktuality.sk.

Podľa RTVS Danko používa titul doktor práv od roku 2001. Televízia dodáva, že tento titul druhého stupňa je možné získať na právnických alebo policajných fakultách po vykonaní rigoróznej skúšky. Navyše, všetky udelené tituly má Univerzita Komeského zverejnené v databáze. V prípade Andreja Danka sa tam nachádza záznam len o udelení magisterského titulu.
Danko sa mal stať magistrom (Mgr.) na právnickej fakulte UK v Bratislave v roku 1997, ako sa uvádza v databáze univerzity. Záznam o udelení titulu JUDr. tam chýba.
Aj v oficiálnom životopise si predseda parlamentu píše len dátum skončenia Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, vďaka ktorému si od roku 1998 môže nárokovať titul Mgr.
Bez súhlasu Danka univerzita odmieta povedať, či záverečnú prácu Danko písal na tej istej univerzite. “Iné ako zverejnené údaje vám nemôžeme o pánovi Andrejovi Dankovi poskytnúť bez súhlasu dotknutej osoby z dôvodu ochrany osobných údajov,“ povedala pre Denník N Lenka Miller z rektorátu Univerzity Komenského.
Záznam o titule doktora práv Andreja Danka je ale uvedený v databáze Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, ktorú vo svojom vyjadrení šéf národniarov nespomenul. RTVS navyše uvádza, že meno Andreja Danka sa nenachádza na webe univerzity v sekcii Naši absolventi, kde sú uvedené mená aj niektorých súčasných politikov. Univerzita Mateja Bela údajne situáciu preverí.
 

 
Komentáre opozičných poslancov
“Hrdý a slušný Danko nemá čo vzbudzovať pochybnosti o svojom vzdelaní, teda či má alebo nemá právo používať titul ,,JUDr“. Tak ako v prípade povýšenia do hodnosti kapitána, keď zobral výložky a pobozkal ich, tak aj teraz by mal predložiť jednoznačný dôkaz o svojom vzdelaní a nepolemizovať. Preto sa pýtam: Teraz sa to nedá? Len hrdo, odborne a slušne,” vyjadril sa k téme bývalý minister pôdohospodárstva Zsolt Simon.
 

 
“Gratulujeme!  Kpt. JUDr. Andrej Danko v. r. a vlastnou hlavou ako človek človeku hrdo, odborne, slušne s komparatistikou bez deštruizmu,” uviedla na margo kauzy okolo titulu Andreja Danka poslankyňa SaS Nátalia Blahová.
 

 
Ľubomír Galko z SaS dodal: “Právnik Danko zasa perlil. Chce zaviesť trestnoprávnu zodpovednosť opozície za jej obvinenia na tlačovkách smerom k jeho nominantom. Vraj “aspoň pokutami, náhradami škôd”, keby to šlo. Nuž, keby si kapitán nebol ten titul JUDr kúpil alebo ho kdesi ukmínil rovnako ako svoju vojenskú hodnosť, ale ak by poctivo to právo vyštudoval, vedel by, že trestnoprávna zodpovednosť za krivé obvinenie na akejkoľvek tlačovke či brífingu existuje. Takisto aj to, že existuje aj civilná žaloba spolu s možnosťou náhrady nemajetkovej ujmy. A túto je možné uplatniť dokonca aj na výroky v parlamente, na ktoré sa inak vzťahuje poslanecká indemnita.”
 

 
 
Príspevok Danko vidí za článkom Denníka N o jeho titule snahu pošpiniť ho. Podľa Galka si šéf národniarov titul JUDr. kúpil zobrazený najskôr Hlavné správy.