Rím 17. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Viacrýchlostná Únia by stroj zvaný EÚ rozbila, lebo sa začneme diferencovať a nie spájať. Novinárom to dnes povedal predseda NR SR Andrej Danko (SNS), ktorý sa v Ríme zúčastňuje na mimoriadnej Konferencii predsedov parlamentov členských krajín EÚ.

Na snímke predseda SNS a predseda parlamentu Andrej Danko

Viacrýchlostná Únia je jeden z piatich scenárov budúceho vývoja EÚ, o ktorých hovorí tzv. Biela kniha. Tento scenár podporujú napríklad Nemecko a Francúzsko. “Je tu strach o to, aby sme nenarušili jednotu. Už samotné hlasy o viacrýchlostnej EÚ vzbudzujú obavy štátov, ktoré vedia, že nedokážu udržať rýchlosť. Slovensko má to šťastie, že sme ako prví z V4 prebrali menu euro, mali sme veľmi dobré rozbehnuté veci ohľadom schengenu a dokážeme reagovať na vývoj EÚ. Je ale zrejmé, že viacrýchlostná EÚ samotnej reforme Únie veľmi nepomôže,” povedal Danko.

Šéf slovenského parlamentu preto apeluje, aby sme sa všetci modlili za jednotnú a jednorýchlostnú Úniu pre každého. “Ak začnú vznikať rozdiely, aj Slovensko začne mať problémy, napríklad v sociálnej oblasti. Sú tu úvahy, že sociálny systém by mohla prebrať Únia,” povedal. Podľa jeho slov by istou cestou zlepšenia bolo zavedenie povinného 13. platu pre všetkých zamestnancov.

Hlavnými témami mimoriadnej Konferencie predsedov parlamentov EÚ v Ríme sú budúcnosť Únie, príprava európskeho summitu, ktorý sa v metropole Talianska uskutoční koncom marca, zhodnotenie 60 rokov fungovania EÚ, ale aj pripravovaná Rímska deklarácia.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.