Košice 13. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)
 
Vyšehradská štvorka (V4) je podľa predsedu Národnej rady (NR) SR Andreja Danka (SNS) rozumný a zmysluplný formát spolupráce, ktorý pomáha Európskej únii a nerozdeľuje ju, západní partneri sa jej preto nemusia obávať. “Je to formát, ktorý chce identifikovať problémy, chce prispieť k dynamike v európskom spoločenstve a k zásadným reformám, ktoré Únia potrebuje,” uviedol Danko v sobotu na stretnutí lídrov parlamentov krajín V4 v Košiciach

Na snímke predseda SNS Andrej Danko

Predseda NR SR pripomenul budúcoročné voľby do Európskeho parlamentu (EP), ktoré podľa neho budú pre EÚ veľkou skúškou. “Musíme si vytýčiť postupy, ako prehĺbiť spoluprácu národných parlamentov s Európskym parlamentom,” povedal s tým, že treba viac komunikovať cez parlamentné zahraničné výbory a byť nápomocný pri reformách, ktoré EÚ musí urobiť. Za najväčší problém súčasnej EÚ označil strach a neriešenie otázky bezpečnosti. “Tak, ako sme to v piatok (12.10.) definovali, bezpečnosť je tým najväčším problémom v EÚ. Ak sa nebudeme baviť o bezpečnosti, bude vznikať strach medzi ľuďmi a strach je nebezpečný pre akékoľvek spoločenstvo. Bezpečnosť sa týka aj oblasti digitálneho priestoru, ochrany dát, ale aj oblasti spoločného postupu voči nadnárodným koncernom, ktoré dáta spracuvávajú a často predávajú,” povedal Danko.
Neformálne stretnutie predstaviteľov zákonodarných zborov Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska sa v Košiciach začalo v piatok (12.10.) večer a koná sa v rámci slovenského predsedníctva vo V4. K  témam patrí budúcnosť EÚ, otázky migrácie či regionálna medziparlamentná spolupráca. Súčasťou je aj príprava na stretnutie predsedov parlamentov krajín V4, Nemecka a Francúzska, ktorá sa bude konať 15. novembra v Bratislave.
V Košiciach rokujú okrem Danka šéf poslaneckej snemovne českého parlamentu Radek Vondráček, maršálek poľského Sejmu Marek Kuchciński, vicemaršálek poľského senátu Michal Seweryński a podpredseda maďarského parlamentu János Latorcai.
 
Príspevok Danko: V4 chce prispieť k dynamike a potrebným reformám EÚ zobrazený najskôr Hlavné správy.