Bratislava 25. októbra 2018 (HSP/Foto:SITA-Viktor Zamborský)
 
Andrej Danko pokračuje vo svojich upozorneniach dôraznejšieho prístupu štátu k obchodným reťazcom. V blogu vysvetľuje, že slovenský trh je rajom pre podnikanie odchodných reťazcov. “Prečo si to dovolím povedať? Pretože viac ako 130-percentnú obchodnú prirážku si nevie len tak niekto uplatniť. Obchodné reťazce u nás áno,” vyhlásil.

Na snímke predseda Národnej rady SR Andrej Danko

“Vedeli ste, že na slovenských pultoch je len 40 percent slovenského tovaru? Radi sa porovnávame, tak sa poďme pozrieť tam, kde to dobre poznáme – k susedom do Čiech. Ten pomer je presne opačný a na pultoch je až 60 percent českých výrobkov. Je naozaj zlé, keď chceme viac slovenských výrobkov na našich pultoch? Kritici sa, samozrejme, ozývajú, ale argumenty sú viac ako jasné. Tento superbiznis musíme zastaviť!” vyzýva líder vládnej SNS.
Danko upozorňuje, že na slovenskom trhu si reťazce uplatňujú nadmerné prirážky. “Len na obyčajnom rožku si obchodníci dávajú 66 percent, na oleji je to už 73 percent. Pozor, táto nenažranosť ešte stúpa, pivo sa na našich pultoch teší až 96-percentnej prirážke. Ale absolútna topka sú párky, ktoré tieto reťazce predávajú so 130-percentnou prirážkou,” zdôraznil.
“Aj pre tento fakt sa nebojím používať ostrejšie slová. Tak ako sme vyhlásili vojnu proti dvojakej kvalite potravín, tak vyhlasujeme aj vojnu proti nekalým praktikám obchodných reťazcov.” Danko pritom odkazuje všetkým, že je pripravený bojovať. “Ak už teraz obchodníci vravia, že sa nový odvod prenesie do ceny, tak hovorím, že klamú, a nie je na zdražovanie dôvod. Obchodné reťazce zneužívajú postavenie na našom trhu, preto tam, kde nefunguje trh, musí zasiahnuť štát. Za posledné roky týmito nekalými praktikami zlikvidovali už tisíce slušných potravinárov či farmárov.”
Hovorí, že slovenský poľnohospodár a spracovateľ musí mať slušné podmienky. “Musí mať zaplatené aspoň svoje náklady. Usmievate sa, že to nie je možné? Že nikto nerobí pod svoju cenu? Ale áno, robí tak stovka pekárov, stovka mäsiarov, a to len preto, že pár vyvolených sa tak dohodlo. Najvyšší čas povedať nie! Stop, stačilo. Toto sú naše podmienky a buď ich budete rešpektovať, alebo na náš trh nepatríte. Ak takto bude fungovať systém, zničíme všetko, čo dobré doma máme. Opakujem, my nie sme odpadkový kôš Európy, my nie sme nesvojprávne ovce a verím, že tieto argumenty presvedčili aj tých najväčších kritikov,” dodáva Andrej Dnako.
Nový odvod pre obchodné reťazce podľa neho nepôjde nikomu do vrecka. “Vráti sa tam, kde ho najviac treba, vo forme pomoci pre malých farmárov, keď ich postihne sucho, vo forme fondu na ich podporu, vo forme nových zavlažovacích zariadení. Peniaze sa vrátia v takej forme, aby sme vedeli nášho ovocinára, farmára či spracovateľa presvedčiť, že ich kvalitný výrobok patrí na náš stôl. ”
“Musíme ozdraviť choré fungovanie domácej produkcie. Nie je dôvod jesť dovážané jablká, keď tie naše hnijú na strome, pretože špekulant-obchodník si ich objedná za takú cenu, ktorá ovocinárovi nezaplatí ani jeho náklady. Nie je možné, aby zahraniční producenti a výrobcovia dodávali na naše pulty zahraničný tovar za lepších podmienok ako naši vlastní farmári a pestovatelia. Nie je možné, aby títo obchodníci mali vyššie zisky na našom trhu ako vo svojich materských krajinách! Je najvyšší čas povedať dosť! A ja to hovorím s plnou vážnosťou,” uviedol na záver blogu.
 
Pri hlasovaní niektorí poslanci prekvapili
Národná rada v rámci októbrovej schôdze v utorok hlasovala aj o odvodovom zákone pre obchodné reťazce. Poslanci odhlasovali, aby bol návrh zákona prerokovaný v druhom čítaní. Aktuálne znenie zákona má však niektoré sporné požiadavky, ktoré je potrebné odstrániť, aby nebol kladivom pre národne reťazce a aby myšlienka zvýšenia predaja slovenských výrobkov a pomoci slovenským poľnohospodárom bola dotiahnutá do úspešného konca. Pozrite si, ako hlasovali jednotliví poslanci
 
Odvod podporili:
SNS svoj návrh podporila jednohlasne všetkými 15 hlasmi.
Najsilnejšia vládna strana Smer-SD dala za návrh 47 hlasov. Z radov tohto hnutia bol proti len bývalý minister kultúry Marek Maďarič, neprítomný bol poslanec Kondrót.

V rámci koalície hlasovala za aj veľká väčšina poslancov klubu Most-Híd. Poslanci Fodor a Vörös neboli prítomní. Poslanec Eduard Adamčík z Mosta-Híd bol jediným, ktorý nehlasoval.

Z nezaradených zákonodárcov si návrh získal hlasy poslancov Holúbeka, Marčeka a poslankyne Šimkovičovej.
Celkovo odvod reťazcov podporilo 76 poslancov zo 146 prítomných. Väčšinu tak zabezpečili práve hlasy nezaradených.
 
Odvod nepodporili:
Najsilnejšia opozičná strana SaS hlasovala všetkými poslancami proti, až na jednu výnimku. Poslanec Karol Galek sa vyslovil za návrh na zdanenie reťazcov.
Celý poslanecký klub OĽaNO (16 poslancov) ako aj klub ĽSNS (14 poslancov) odmietol návrh SNS. Rovnako sa zachovali poslanci zo Sme rodina, nehlasovala len poslankyňa Šebová.
Proti bola aj väčšina nezaradených. Konkrétne poslanci Janckulík, Dubačová, Macháčková, Mihál, Petrik, Poliačik, Simon, Vašečka, Žarnay, Žitňanská. Poslankyňa Bašistová sa zdržala hlasovania. Miroslav Beblavý nebol prítomný.
 
 
Príspevok Danko upozornil na nadmerné prirážky obchodných reťazcov na Slovensku: “130 percent na párky!” zobrazený najskôr Hlavné správy.