Bratislava 23. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Slovensko čaká najväčšie podujatie v rámci slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie (EÚ). V súvislosti so summitom predsedov parlamentov členských štátov EÚ to dnes na tlačovej konferencii v Bratislave povedal predseda Národnej rady SR Andrej Danko.

Na snímke predseda parlamentu Andrej Danko

Na summit (23.-24.4.) príde do Bratislavy takmer 300 delegátov zo všetkých krajín EÚ. Účasť na podujatí potvrdilo 45 zahraničných delegácií, z toho 29 predsedov parlamentov, 11 podpredsedov a päť delegácií bude zastúpených na nižšej úrovni. Na rokovanie by mali prísť aj zástupcovia parlamentov z krajín, ktoré ešte nie sú členmi EÚ, ale o vstup sa usilujú.

“Národná rada SR pri všetkej zodpovednosti pripravila večer a najmä pondelkové podujatie, za ktoré sa Slovensko nebude musieť hanbiť,” vyhlásil Danko. Zdôraznil, že summit je povinnou akciou v rámci predsedníctva.

Predsedovia parlamentov sa dnes schádzajú v Bratislave. Šéfa Národnej rady čaká dnes stretnutie napríklad s predsedom Európskeho parlamentu Antoniom Tajanim.

Úvodná časť pondelkového pracovného programu konferencie bude zameraná predovšetkým na zhodnotenie výsledkov slovenského predsedníctva v Rade EÚ a jeho parlamentnej dimenzie. Hovoriť sa bude aj o aktuálnom maltskom predsedníctve.

Na summite sa bude hovoriť aj o zriadení Spoločnej parlamentnej kontrolnej skupiny pre kontrolu činnosti Europolu. Danko očakáva, že sa dohodne finálny mechanizmus. Šéfovia parlamentov sa podľa neho dotknú viacerých tém, neobídu ani vývoj EÚ, francúzske prezidentské voľby či brexit.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.