Bratislava 31. júla 2018 (HSP/Foto:TASR-Marko Erd)
 
Slovenská národná strana predstavila na pondelňajšej tlačovke svoj nový nápad, ako pomôcť ľuďom v sociálnej oblasti a súčasne prispieť k podpore cestovného ruchu – chce zaviesť rekreačné poukazy, na ktoré by mal nárok každý zamestnanec. Druhou témou bolo vyhlásenie vojny strane ĽSNS, ktorá dlhodobo odoberá vládnym stranám percentá.

Na snímke predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko

Rekreačné poukazy by mali fungovať podobne ako stravné poukážky. Išlo by o šeky vo výške 500 eur, kde by zamestnávateľ hradil 275 eur a zamestnanec zvyšných 225, pričom v oboch prípadoch by boli tieto sumy oslobodené od daní aj odvodov. SNS chce tento návrh predložiť na septembrovej schôdzi NR SR, pričom ho má už pozitívne predrokovaný s koaličnými partnermi a verí, že by mohol byť realitou už od januára 2019. Šeky by platili len na Slovensku, takže toto opatrenie by malo citeľne zvýšiť domáci cestovný ruch, ktorý v súčasnosti u nás tvorí len mizivé tri percentá HDP. SNS v budúcnosti plánuje zaviesť v tejto oblasti aj ďalšie opatrenia, ako napríklad zvýhodnenie sezónneho zamestnávania v oblasti cestovnom ruchu, zmeny sadzieb DPH v prípade kúpeľných či reštauračných služieb, či zriadenie centrálnej inštitúcie pre rozvoj a financovanie cestovného ruchu.
Ďalšou témou tlačovej besedy bol postoj SNS k Ľudovej strane Naše Slovensko Mariána Kotlebu. Predseda SNS Andrej Danko uviedol, že veľká časť voličov, ktorí odchádzajú od Smeru, prechádza ku Kotlebovi, a že to je politický problém. Za spoločenský problém potom označil, že máme veľmi slabé zákony: „Máme tu jasne fašistickú stranu, ktorá sa dostala nielen na župu, ale sa už dotýka aj moci. A neboja sa ničoho.“ Danko hovorí, že títo ľudia sa neštítia zneužívať poslaneckú funkciu, aby klamali mladých ľudí, a žasne, koľko mladých ľudí inklinuje k pánovi Kotlebovi.
„Vidíme tu živly, ktoré si vytvárajú Slovenských brancov, a ktoré sa neboja v rámci zneužitia imunity v sále hovoriť o Izraeli,“ povedal na margo súčasnej situácie. Danko potom oficiálne oznámil, že bude iniciovať antifašistické opatrenia, ktorých cieľom bude zrušenie Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS) Mariana Kotlebu a poprosil médiá, aby mu v tom boji pomohli. Plánuje zriadiť komisiu z odborníkov, ktorá príslušné opatrenia pripraví.
Na otázku Hlavných správ, či za tým, že Kotlebovci získavajú percentá na úkor strán vládnej koalície, nevidí SNS aj dvojtvárnosť svojej zahraničnej politiky, keď na jednej strane posiela vojakov na ruské hranice, a súčasne predseda strany vystupuje v ruskom parlamente s rečami o slovanskom bratstve, Danko odpovedal: „Mňa nevyprovokujete k takým hlúpostiam. Neviem si predstaviť ako by pán Kotleba rokoval na medzinárodnej scéne a v Rusku ho nemá nikto za nič. V Rusku je neželaný a nikto by sa s ním nebavil. A poviem prečo: ak si niekto myslí, že dnes je doba o tom, či si s Rusmi alebo s Američanmi, a že sa budeme vracať k studenej vojne, tak to nie. Verím, že všetkých presvedčilo aj stretnutie Trumpa s Putinom. Politika sa má robiť vyvážene.
Slovensko je členom Európskej únie, má svoje povinnosti, ktoré sú nespochybniteľné. Rozprávať hlúposti o vystúpení z Únie je možné v krčme štvrtej cenovej skupiny. Ja som povedal jasne, že som zastáncom toho, aby Slovensko malo dobré vzťahy aj so Spojenými štátmi, aj s Ruskom, aj s Izraelom. Aj v Izraeli máme za čo povedať „prepáčte“. A takisto aj my máme rôzne historické traumy, ale my žijeme v dnešnom svete.
Pán Kotleba klame v mnohých svojich vyjadreniach a prejavoch. Tak ako klamal o lopatách, tak ako klamal o veciach na župe, tak klame aj v iných veciach. A ja už toho mám plné zuby. Pretože to, čo on dnes predstavuje, to som ja zo SNS vyhnal. Samozrejme, je iné niečo rozprávať, keď je človek na mítingu na dedine, a iné je, keď je na medzinárodnej scéne. Ja si stojím za každým stretnutím, nikde som si nedovolil akokoľvek spochybňovať Slovenskú republiku. Také vízie, o ktorých rozprávajú títo ľudia, patria, nebojím sa povedať, možno do minulého storočia.
Takže dovoľte mi povedať, že áno, aj my robíme chyby, aj SNS má svoju históriu, ale ja som vo veľa veciach zodpovednejší. A je veľký rozdiel medzi národnou politikou a nacionálnou politikou, o ktorej hovorí ĽSNS. A je mi ľúto, že s ňou dokáže klamať aj inteligentných ľudí. Vo veľa veciach môžeme mať rovnaký postoj, ale princíp rešpektovania kadžého bez ohľadu na farbu pleti, pohlavie, národnosť, je zásadou. A to ja ctím. A preto hovorím ešte raz: politika ĽSNS sa nikdy nemala dostať do Národnej rady. A je mi veľmi ľúto, kam to na Slovensku speje. A urobím všetko preto, aby sa to skončilo, a už si nebudem dávať žiadne rukavičky, pretože ja dostávam takú istú nakladačku z Denníka N a zo Smečka, že s tým musí Slovensko niečo urobiť, pretože to bude neskutočná hanba a blamáž.“
Toľko vyjadrenie predsedu SNS Andreja Danka. Voľby do NR SR sa majú konať v roku 2020 a SNS sa rozhodla nenechať nič na náhodu a svojho súpera v boji o hlasy národne orientovaných voličov sa rozhodla zlikvidovať cez súd. O tom, ktorej strane občania uveria a dajú hlasy, však rozhodnú len občania sami.
Ivan Lehotský
 
Príspevok Danko: Som zástancom toho, aby Slovensko malo dobré vzťahy aj so Spojenými štátmi, aj s Ruskom, aj s Izraelom zobrazený najskôr Hlavné správy.