Praha/Bratislava 25. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Obranný priemysel je jednou z oblastí, ktorá má veľký potenciál pre spoločné prieniky a spoluprácu Českej republiky a Slovenska v priestore Európskej únie. Po dnešnom stretnutí s predsedom českej vlády Bohuslavom Sobotkom to skonštatovali predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) a podpredseda slovenského parlamentu, bývalý minister obrany SR Martin Glváč (Smer-SD).
Na snímke uprostred vľavo predseda vlády ČR Bohuslav Sobotka a uprostred vpravo predseda Národnej rady SR Andrej Danko počas oficiálnej návštevy v Prahe

Práve táto oblasť spolupráce rezonovala i pri dnešnom predpoludňajšom stretnutí s českým premiérom, ktorým sa začala dvojdňová oficiálna návšteva Danka a jeho delegácie v Českej republike.
“Treba natvrdo povedať, že presadzujeme nielen európske riešenia, ale aj národné riešenia,” zdôraznil Glváč. “Veď ako chceme ponúkať na zahraničné trhy produkty našich zbrojárskych firiem alebo spoločné česko-slovenské produkty, ak ich nemáme zavedené v našich armádach?” uviedol Glváč, ktorý myšlienky rezonujúce na rokovaní rozviedol aj ďalej.
“Je naším cieľom – prvoradou úlohou – presadzovať v rámci európskej legislatívy, európskych procesov, aby sme pomohli našim firmám a finančné prostriedky, ktoré dávame do obrany, dali viac našim subjektom,” vyhlásil podpredseda parlamentu a exminister obrany.
Danko v tejto súvislosti upozornil, že českú armádu čaká v súčasnom procese prezbrojovania aj hľadanie alternatívy za slovenskú samohybnú húfnicu Zuzanu. “Vidím veľké možnosti spolupráce a pokračovaní v tom, čo sa rozbehlo v minulosti a malo úspech,” dodal predseda NR SR.
Oblasťou spolupráce by mohla byť podľa oboch zástupcov slovenského parlamentu a vládnej koalície i otázka obstarania nových stíhačiek pre slovenskú armádu.
“Českým partnerom sme vysvetlili aktuálnu medializovanú situáciu v SR, že nejde o nejaké nové riešenie, ale len o to, že švédsky partner zmenil spôsob ponuky z prenájmu na lízing alebo predaj. Keďže to nie je možné robiť spôsobom prenájmu, dá sa rokovať o rôznych spôsoboch s českými partnermi, napríklad o pristúpení k ich kontraktu (na gripeny) alebo o hľadaní iného transparentného výberu lietadiel s požadovanými parametrami,” uviedol Danko.