Bratislava 6. novembra 2018 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)
 
Danko po dnešnej schôdzi tvrdí, že má za sebou mediálny lynč s cieľom dosiahnuť jeho politickú smrť

Na snímke predseda SNS Andrej Danko

Predseda NR SR Andrej Danko sa rozhodol, že svoju rigoróznu prácu dáva k dispozícii knižnici Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici tak, ako ju mala 20 rokov. Ako vyhlásil dnes na tlačovej besede Danko, študenti, ktorí chcú z nej čerpať a nie ju zneužívať, ju budú môcť používať. Zároveň Danko informoval, že poveril právnika, ktorý ho ubezpečil, že sa práca nemôže stratiť.
Danko po dnešnej mimoriadnej parlamentnej schôdzi tvrdí, že má za sebou mediálny lynč s cieľom dosiahnuť jeho politickú smrť. Ako vyhlásil dnes na tlačovej besede, to čo dnes predviedla opozícia, nepotrebuje komentár, ale útočiť na vysoké školy chce silný žalúdok. „Za tri roky som zažil niekoľko pokusov o moju mediálnu smrť,“ vyhlásil. Zároveň pripomenul, že takýmito pokusmi boli obvinenie z falšovania podpisu, otváranie listov poslancov, alebo, že napadol priateľku. „Dnes si môže ktokoľvek a čokoľvek vymyslieť, šíriť klamstvá, zatiaľ čo mohol mne zničiť kariéru,“ uviedol.
Danko tvrdí, že v rokoch 1992 až 1997 absolvoval riadne denné štúdium. „Prešiel som rukami desiatok pedagógov, absolvoval desiatky skúšok. Absolvoval tri štátnice. Nebola to ľahká škola. V roku 1999 som začal rigorózne konanie na Univerzite Komenského v Bratislave,“ konštatoval s tým, že prácu obhajoval v Banskej Bystrici, pretože časť pedagógov odišla posilniť pedagogický zbor do Banskej Bystrice. Prácu obhajoval pred oponentom a pred štyrmi členmi komisie absolvoval ústnu časť. „Málokto vtedy mohol vedieť, že budem predsedom NR SR,“ uviedol.
Danko pripomenul, že má za sebou 15-ročnú advokátsku prax. „Do roku 2018 som o svojej práci nepočul. Boli vtedy iné počítače a iný spôsob písania rigoróznych prác. 20 rokov bola v knižnici. Každý kto chcel mal k nej prístup. Zbystril som pozornosť, keď sa ma stranícky denník začal pýtať na prácu. Tento denník nepotrebuje ani odpovede a ani sa tým netaja,“ uviedol.
Poslanci Národnej rady SR neschválili program rokovania mimoriadnej schôdze. V rokovacej sále bolo 139 poslancov, z ktorých za program rokovania hlasovalo 64 zákonodarcov. Za schválenie programu hlasovali opozičné strany SaS, OĽaNO, Sme rodina, ĽSNS a väčšina nezaradených poslancov. Proti boli poslanecké kluby Smer-SD a SNS. Väčšina poslancov za Most-Híd sa zdržala, dvaja boli proti. Proti schváleniu programu bola aj trojica nezaradených poslancov Peter Marček, Martina Šimkovičová a Rastislav Holúbek. Jediným bodom programu mal byť návrh na odvolanie predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS).
Ako uviedla hovorkyňa Most-Híd Klára Debnár pre agentúru SITA, dnešná schôdza NR SR by v tejto veci nepriniesla žiadne nové informácie, preto sa poslanci za Most-Híd pri hlasovaní o jej programe zdržali hlasovania.
 
Príspevok Danko rigoróznu prácu sprístupní v univerzitnej knižnici Univerzity Mateja Bela zobrazený najskôr Hlavné správy.