Nikózia/Bratislava 12. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Vo švajčiarskej Ženeve sa v januári budúceho roka uskutočnia dôležité rokovania o budúcnosti Cypru. Riešením problému rozdeleného ostrova by mohla byť určitá federácia. Po rokovaní s prezidentom Cyperskej republiky Nikosom Anastasiadisom to uviedol predseda Národnej rady SR Andrej Danko.

Na snímke predseda NR SR Andrej DankoNa snímke predseda NR SR Andrej Danko

“Na rokovaní s pánom prezidentom Cypru sme opäť cítili tú veľkú vďačnosť za vojakov, ktorí tu pomáhajú vykonávať ochranu a dozor. Rokovali sme o tom, ako znova by sme ich podporili pri prekročení toho tieňa, ktorý ich tu desiatky rokov trápi, a to je rozdelenie Cypru,” uviedol Danko. Informoval, že Anastasiadis vkladá do januárových rokovaní vo Švajčiarsku veľkú nádej.

“Čakajú takú veľkorysosť Turecka, že naozaj stiahne svoje vojská z územia Cypru, pretože aj grécke vojská, aj anglické vojská už na území ostrova nie sú. To by bolo také veľké gesto Turecka, keby to dokázalo, a bolo by to aj takým symbolickým krokom,” uviedol Danko.

Veľvyslankyňa SR na Cypre Oksana Tomová doplnila, že aj na dnešných rokovaniach mnohokrát odznelo, že cyperskí Gréci a Turci nikdy nemali problém pri vzájomnom spolunažívaní. “Žili v zmiešaných dedinách, mestách, spolunažívali, dokonca na jednom stretnutí bolo povedané, že si dokázali aj religiózne navzájom recipročne vyjadriť úctu k tým symbolom, to znamená či už je to moslimská viera, islam a na druhej strane to ortodoxné kresťanstvo,” skonštatovala.

Cyprus je rozdelený na etnickom základe od invázie Turecka v roku 1974, ktorou Ankara reagovala na hrozbu pripojenia ostrova ku Grécku.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.