Bratislavaa 18. apríla 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Krátko po vymenovaní novej vlády prišli Peter Pellegrini či Andrej Danko s rôznymi opatreniami, ktoré by mali zlepšiť podnikateľské prostredie či skvalitniť život občanom. Pridal sa k nim aj líder Smeru Robert Fico, keď oznámil ďalší rozsiahly sociálny balíček. O ďalších opatreniach v daňovej oblasti dnes informoval líder SNS prostredníctvom svojho blogu.

Na snímke predseda parlamentu SR Andrej Danko (SNS)

Andrej Danko predstavil zníženie daní pre ubytovacie služby, ktoré má za cieľ podporiť domáci cestovný ruch. “Slovenská národná strana sa síce vybrala zložitejšou cestou, ale pre našu ekonomiku a najmä našich ľudí je omnoho účinnejšia ako ktorékoľvek iné opatrenie, ktoré chce pomôcť rozvoju cestovného ruchu na Slovensku. Zníženie DPH na 10 percent pre ubytovacie služby či cestovné šeky pre zamestnancov nie sú žiadna novinka. Práve naopak, naše Slovensko patrí do úplnej menšiny štátov v rámci Európskej únie, ktoré vôbec takúto možnosť nevyužívajú. Takmer všetky štáty v EÚ už dávno prišli na to, že podpora domáceho cestovného ruchu je tou najlepšou cestou pre daný štát a jeho obyvateľov,” upozornil predseda Národnej rady.
Dodáva, že podobné opatrenie zaviedli Rakúšania, Maďari, Česi či Poliaci. “Mnohé krajiny už poznajú efektívne nástroje domácej podpory a dlhodobo ich využívajú. Výsledky sa dostavili veľmi rýchlo,” uviedol Danko.  Ozrejmil, že pri cestovných šekoch sa v SNS inšpirovali modelom stravných lístkov. “Do Zákonníka práce chceme presadiť možnosť cestovného šeku v hodnote 500 eur, prípadne do výšky minimálnej mzdy,” navrhuje.
“Prichádzame s návrhom, ktorý má veľkú šancu pomôcť cestovnému ruchu. Zamestnávateľom zase otvára nové ponuky, ako poskytnúť zaujímavý benefit pre zamestnanca.” Dano podotkol, že uvažujú o zavedení tohto benefitu na báze dobrovoľnosti a možnosti výberu tak, aby cestovný ruch odkryl všetky svoje danosti a Slovensko sa prezentovalo ako krajina, kde sa oplatí dovolenkovať.
Výraznou pomocou pre rozvoj cestovného ruchu bude podľa neho aj zníženie DPH na ubytovacie služby na 10 percent. “Máme sa čím chváliť, prečo teda nedať cestovnému ruchu nový impulz a nepritiahnuť k slovenským pokladom v podobe prírody, hôr a prameňov aj domácich? Nie som prehnaný optimista, práve naopak. Všetky krajiny, ktoré takéto opatrenia zaviedli, z nich iba profitujú.”
Danko hovorí, že Slovensko má očarujúcu prírodu, zasnežené končiare, upokojujúce lesy, liečivé pramene aj minerálne vody… “Prečo tieto krásy nevyužiť v prvom rade pre nás? A to bude aj môj argument pre koaličných partnerov, aby sme ich prehovorili na funkčný nástroj podpory domácej ekonomiky, ktorý má iba výhody. Slovenská národná strana zníženú DPH, ako aj cestovné šeky vníma absolútne pozitívne,” pokračoval Danko a doplnil, že môže podporí sa tým rozvoj v mikroregiónoch, zvýši sa zamestnanosť, bude to opäť systémová a cielená podpora domáceho cestovného ruchu aj kúpeľníctva, či sa zvýši prínos pre územné samosprávy…
“Som presvedčený, že je tu čas otvoriť vecnú diskusiu o tejto téme, hľadať možnosti a nástroje, ako túto problematiku čo najlepšie uchopiť a zároveň aktivovať segment cestovného ruchu, aj s prihliadnutím na pozitívne ekonomické výsledky Slovenskej republiky.”
 
Príspevok Danko predstavil zníženie DPH na ubytovacie služby: “Impulz pre náš cestovný ruch” zobrazený najskôr Hlavné správy.