Bratislava 23. augusta 2018 (HSP/Foto:TASR-Marko Erd)
 
Predseda Národnej rady SR a šéf vládnej SNS Andrej Danko v blogu predstavil legislatívnu podobu návrhu o podpore dovoleniek na Slovensku, ktorý SNS avizovala už skôr. Danko uviedol, že národniari prichádzajú s návrhom, ktorý má veľkú šancu umocniť spolupatričnosť ľudí s vlastným štátom.

Na snímke predseda Národnej rady SR Andrej Danko

Danko uviedol, že dovolenkové dni sú v plnom prúde a malebné Slovensko má všetkým záujemcom čo ponúkať: skvostnú prírodu, pôvabné končiare, liečivé pramene či minerálne vody… “Ponuka je lákavá, cestovný ruch však potrebuje nové impulzy a efektívnu podporu. Slovenská národná strana nezostáva iba pri konštatovaniach, práve naopak. Už v januári vstúpi do platnosti ďalšia systémová zmena, ktorú sme avizovali ešte pred voľbami. Náš návrh, rekreačné poukazy na slovenskú dovolenku, nie sú iba papierovým sľubom a dnes majú jasnú podobu. Do legislatívneho procesu predkladáme novelu zákona, ktorý jednoznačne definuje rekreačné poukážky na slovenskú dovolenku, špecifikuje podmienky aj možnosti ich fungovania,” vysvetlil na úvod  predseda parlamentu.
Hovorí, že v našich končinách ide o absolútnu novinku. “Som však presvedčený, že má všetky predpoklady zabodovať! Plusy pre jednotlivých aktérov sú jasné: získajú zamestnanci, zamestnávatelia aj štátny rozpočet. Zavádzame systémový a zároveň jednoduchý i efektívny nástroj, ktorý možno prirovnať k princípu stravných poukážok. Zamestnanec zaplatí 225 eur a zamestnávateľ mu priplatí ďalších 275 eur. Celkovo má teda zamestnanec v rukách poukaz na slovenskú dovolenku v hodnote 500 eur. Stačí si už len zbaliť batožinu a obzrieť sa po niektorej zo zaujímavých lokalít Slovenska,” dodal.
“O tejto legislatívnej novinke bude parlament rokovať na jesennej schôdzi a verím, že poslancov presvedčia aj smutné štatistiky. Podľa nich si viac ako polovica Slovákov nemôže od roku 2001 dožičiť dovolenku, ktorá trvá viac ako štyri noci. Aj vďaka návrhu SNS budeme však postupne tieto štatistické údaje prepisovať. Model dovolenkovania, založený na systéme rekreačných poukážok, nie je žiadna chiméra či reklamná atrakcia. Úspešne funguje aj v iných štátoch a prínosom je napríklad výrazný rozvoj v mikroregiónoch, zvýšenie zamestnanosti, systémová a cielená podpora domáceho cestovného ruchu aj kúpeľníctva, podpora zamestnávateľov, skvalitňovanie služieb. Prichádzame s návrhom, ktorý má veľkú šancu pomôcť cestovnému ruchu, ako aj umocniť našu spolupatričnosť s vlastným štátom.”
Danko dodal, že pripravený návrh zamestnávateľom otvára nové ponuky v podobe zaujímavého benefitu pre svojich pracovníkov. Národniari však idú pri téme cestovného ruchu ďalej a reálne kontúry má aj náš ďalší návrh, a to nižšia daň na ubytovacie služby. “Naším zámerom je, aby zníženie DPH na 10 percent pri ubytovacích službách platilo od prvého januára 2019. Pre mňa osobne je neprijateľné, aby Slovensko patrilo k tej menšine štátov, ktoré takúto možnosť nevyužívajú,” vyhlásil Danko.
Dodal, že je najvyšší čas venovať sa konkrétnym témam, ktoré majú konkrétneho prijímateľa. “Musíme hľadať možnosti a nástroje, ako segment cestovného ruchu na Slovensku aktivovať, rozhýbať a zatraktívniť. Naše riešenia sú jednoduché, majú nesporné výhody a rýchle výsledky. Slovensko ich nielen očakáva, ale aj potrebuje!”
 
Príspevok Danko predstavil konkrétny návrh o dovolenkových poukazoch: “Je výhodný pre všetkých aktérov. Získajú zamestnanci, zamestnávatelia aj štátny rozpočet” zobrazený najskôr Hlavné správy.