Bratislava 18. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Úprimnú sústrasť a ľútosť nad nevinnými obeťami teroristického útoku v Španielsku vyjadril predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko.
„Španielsko sa stalo ďalšou obeťou terorizmu, ktorý sa v Európe šíri ako epidémia a rozosieva strach. Tento strach nás však nemôže rozbiť ani zastaviť. Práve naopak, o to viac musíme držať spolu a rovnako sa musíme držať svojich hodnôt a tradícií,“ reagoval predseda parlamentu Danko vo vyhlásení zaslanom do TASR.
Na snímke predseda SNS a šéf parlamentu Andrej Danko

Doplnil, že fanatizmus náboženského a rasového charakteru sa agresívne zakoreňuje v Európe. „Je na mieste povedať, aby sa Európska únia zaujímala intenzívnejšie o bezpečnosť vlastných krajín,“ dodal Danko.
Počas štvrtkového (17.8.) teroristického útoku v španielskej Barcelone zomrelo 13 ľudí a približne 100 sa zranilo.
K útokom sa prihlásila extrémistická organizácia Islamský štát (IS), podľa ktorej išlo o súčasť odplaty voči krajinám, ktoré sú súčasťou medzinárodnej koalície bojujúcej voči džihádistom v Sýrii a Iraku.

Ministerstvo zahraničných vecí ostro odsúdilo teroristický útok v Španielsku
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR ostro odsudzuje teroristický útok, ku ktorému došlo vo štvrtok 17. augusta v centre Barcelony na frekventovanej turistickej ulici La Rambla. TASR informoval tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí.
„Tento hanebný čin si vyžiadal niekoľko obetí na životoch a desiatky zranených. Vyjadrujeme svoje rozhorčenie nad týmto násilným činom, ktorého cieľom je zastrašenie verejnosti. Jednoznačne odsudzujeme všetky podoby a formy terorizmu a sme naďalej odhodlaní podporovať konkrétne opatrenia a nástroje v boji proti tejto globálnej hrozbe,“ uvádza sa v stanovisku MZVaEZ SR.
Sústrastný telegram, v ktorom vyjadril svoj zármutok nad týmto otrasným činom a osobnú sústrasť, zaslal svojmu španielskemu partnerovi aj minister zahraničných veci a európskych záležitostí Miroslav Lajčák.