Bratislava 20. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)

Aktuálna tragédia v Berlíne je ďalším príznakom toho, že multikulturalizmus a príliš veľká otvorenosť k iným kultúram znižuje bezpečnosť v európskych štátoch. „Toto všetko, čo sa deje, je zlyhaním Európskej únie (EÚ) v tom, čo sme jej dali do vienka v otázke bezpečnosti,“ povedal v rozhovore pre TASR predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko.

Na snímke predseda Slovenskej národnej strany (SNS) a predseda Národnej rady SR Andrej DankoNa snímke predseda Slovenskej národnej strany (SNS) a predseda Národnej rady SR Andrej Danko

Zároveň avizoval, že jeho strana v roku 2017 predloží do Národnej rady (NR) SR legislatívnu zmenu, ktorej cieľom bude zákaz nosenia buriek na verejných priestranstvách.

Jednou z najdôležitejších úloh EÚ bolo zvýšenie bezpečnosti členských štátov, podľa Danka však masy migrantov prechádzali cez úniu takmer bez kontroly. „Ľudia bez pasov, s mobilnými telefónmi chodili cez EÚ len tak,“ pripomenul. Práve zlyhania tohto typu podľa neho zhoršujú kredit únie v národných štátoch a ich výsledkom sú podobné rozhodnutia, aké prijali britskí voliči v referende.

„Musíme sa po týchto udalostiach spojiť a byť jednotní,“ zdôraznil predseda SNS. „Multikulturalizmus zlyhal. Musíme sa učiť byť jednotní, zvýšiť bezpečnosť, ochranu, oveľa viac rozprávať o tom, čo je islam, aké sú jeho druhy,“ dodal. „Musíme začať väčší dialóg, aj cirkevní predstavitelia. Nie každý, kto vyznáva islam, je terorista. Nemôžete človeka súdiť podľa vierovyznania a farby pleti. Ale musíte v rámci Európy prijať bezpečnostné opatrenia, ktoré dokážu identifikovať ľudí, čo inklinujú k radikálnym prejavom islamu,“ povedal Danko.

Pripomenul, že Slovenská národná strana na nebezpečenstvo upozorňovala už pred piatimi rokmi. „Keď som v roku 2011 hovoril napríklad o zákaze nosenia buriek, kritizovali ma. Ale ja som to tak cítil. Veľa som ako právnik chodil do Anglicka a videl stret kultúr. Tak som bol nacionalista. Dnes už Angela Merkelová povie na sneme, že nosenie buriek treba obmedziť,“ poznamenal.

SNS práve na jeseň tohto roku presadila v parlamente zvýšenie povinného počtu plnoletých členov cirkvi s trvalým pobytom na Slovensku potrebných na jej oficiálnu registráciu z 20.000 na 50.000. To by komplikovalo okrem iného aj prípadné snahy o registráciu niektorej moslimskej cirkvi v našej republike. „V parlamente sme na to získali viac ako ústavnú väčšinu,“ povedal Danko.

Napriek vysokej podpore poslancov však prezident Andrej Kiska dnes novelu parlamentu vrátil, takže na jej definitívne schválenie bude musieť Národná rada prelomiť veto hlavy štátu.

„Viete, že vo Francúzsku pristúpili k prehodnocovaniu náboženských obcí, z ktorých zaznievali radikálne posolstvá,“ povedal pre TASR Danko. Dodal, že postoj k iným kultúram prehodnocujú aj tie európske politické sily, ktoré by si to pred niekoľkými rokmi nevedeli predstaviť.

„Dnes už aj rétorika socialistov v Rakúsku hovorí, že Rakúsko bude mať problém pri vyjednávaní o vstupe Turecka do Európskej únie. A chce, aby Turecko v EÚ nebolo. Keď to predtým hovorili Slobodní, boli označovaní za šialencov. Dnes je tá komunikácia celorakúsky bežná,“ povedal Danko. Dodal, že keď to isté pred rokmi hovoril on, bol obviňovaný z toho, že uráža Turecko. „Turecko je krásna krajina, ale má svoje špecifiká, aj z hľadiska ľudských práv, boja s terorizmom… Európska únia (na vstup Turecka, pozn. (TASR) nie je pripravená, nie je to euroázijská únia,“ povedal Danko.SNS je podľa neho pripravená navrhnúť na Slovensku zákaz nosenia buriek. „Tak, ako sme zdvihli hranicu registrácie cirkví, budeme otvárať otázku nosenia burky na verejných priestranstvách.

Na budúci rok prídeme s návrhom zákona. Bude kompatibilný s tým, čo sa debatovalo vo Švajčiarsku a čo hovoria Nemci. A to všetko z hľadiska bezpečnosti,“ uzavrel Danko.

Dvanásť osôb zahynulo po tom, ako nákladné auto v pondelok 19. decembra vošlo na vianočné trhy v centre nemeckej metropoly Berlín. V starostlivosti zdravotníkov v nemocniciach zostáva naďalej 48 zranených, medzi ktorými sú aj viaceré osoby s ťažkými traumami. Výsledky vyšetrovania naznačujú, že mohlo ísť o teroristický útok podobný tomu francúzskeho Nice.