Riga/Bratislava 11. júna 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS) odovzdal v pondelok Lotyšskej národnej knižnici trojzväzkovú edíciu Prostonárodných slovenských rozprávok od Pavla Dobšinského. Táto knižná zbierka je podľa šéfa slovenského parlamentu “jasným odkazom myslenia, žitia i skúseností Slovákov.”

Na snímke predseda NR SR Andrej Danko (SNS)

“Je pre mňa veľká česť, že som mohol odovzdať jednu úžasnú publikáciu, ktorá prezentuje naše myslenie, našu históriu, naše srdcia, a to sú rozprávky, ktoré zozbieral Pavol Dobšinský. Som veľmi rád, že limitovanú edíciu budú mať práve tu, medzi štyrmi miliónmi kníh v Rige, kde prejavujú obrovskú úctu k svojej histórii, k svojim publikáciám,” povedal Danko.
Knižný dar od šéfa slovenského parlamentu prebrala lotyšská ministerka kultúry Dace Melbárde.
V utorok, druhý deň oficiálnej návštevy v Lotyšsku, šéfa NR SR čaká rokovanie s lotyšskou predsedníčkou parlamentu Inárou Múrniece a stretnutie s lotyšským prezidentom Raimondsom Véjonisom.
Súčasťou Dankovej cesty bude aj podpis Memoranda o porozumení medzi Národným ústavom detských chorôb v Bratislave a Detskou univerzitnou nemocnicou v Rige. V memorande si obe strany dohodnú spoluprácu v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti, ako aj podmienky zabezpečenia cirkulácie lekárov v rámci vedecko-výskumnej činnosti.
 
Príspevok Danko odovzdal lotyšskej knižnici Dobšinského rozprávky zobrazený najskôr Hlavné správy.