Bratislava 22. februára (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Pre koaličnú Slovenskú národnú stranu (SNS) je otázka nastolenia poriadku v energetike už dlhodobo principiálna. Aj preto víta absolútnu zhodu dnešnej koaličnej rady, ktorej výsledkom sú prvé systémové zmeny v oblasti energetiky. Konštatuje to strana v stanovisku pre médiá.

Na snímke predseda NR SR Andrej Danko (SNS)

Jednou z prvých legislatívnych zmien bude oddelenie funkcií predsedov Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a Regulačnej rady. Zároveň sa bude pripravovať cesta pre vytvorenie štátneho energetického holdingu, ktorého akútnu potrebu SNS už dlho pripomína.

“Energetický holding je cestou k tomu, aby sme vedeli centralizovať podniky a zároveň vytvorili priestor pre jeho väčšiu kontrolu a silnejšie postavenie štátu,” zdôvodnil predseda SNS Andrej Danko.

Výsledkom dnešného rokovania koaličných lídrov bola aj zhoda, že o strategické podniky musí štát zabojovať tam, kde sa ešte dá. Nešťastná privatizácia a vpustenie súkromného kapitálu do energetiky spôsobili podľa SNS neúmerné vyťahovanie financií a plánovanie si zisku, ktorý platia občania.

“Súkromníkom sa už dávno vrátili ich investície a teraz iba hladne berú z peňaženiek našich občanov,” upozornil Danko. Strana si preto cení, že jej koaliční partneri pochopili akútnu potrebu riešenia tohto problému.