Bratislava 17. júna 2018 (HSP/Foto:TASR-Marko Erd)
 
Líder národniarov a predseda parlamentu Andrej Danko konkretizoval svoje predstavy o vhodnom prezidentskom kandidátovi. Ako sa vyjadril už skôr, SNS plánuje do budúcoročných volieb postaviť vlastného kandidáta a malo by ísť o ženu. V rozhovore pre denník Pravda Danko dodal, že už má v hlave päť možných mien.

Na snímke predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko

“So ženami vo funkcii ministeriek mám pragmatickú skúsenosť, sú veľmi dobré manažérky. Povedal som, že by možno bolo dobré, keby Slovensko malo kandidátku ženu,” uviedol Danko, ktorý si myslí, že ešte nie je vhodný čas na predstavenie kandidáta SNS, preto si počká až do septembra.
V hlave už údajne nosí päť mien možných kandidádok. Povedal, že ide o ženy pôsobiace na vrcholných pozíciách a na čele ministerstiev. Odmietol však uviesť konkrétne mená.
Podľa Dankových kritérií by tak mohlo ísť o ministerku pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabrielu Matečnú, ministerku školstva, vedy, výskumu a športu Martinu Lubyovú, alebo o niektorú zo žien priamo zo štruktúr SNS: poslankyňu a podpredsedníčku SNS Evu Smolíkovú, podpredsedníčku poslaneckého klubu SNS Evu Antošovú, alebo poslankyňu Magdalénu Kuciaňovú. V predsedníctve strany pôsobí aj Dagmar Kramplová z krajského predsedníctva v Bratislave.
Uviedol, že podľa neho nie je nič výnimočné, keď každá z vládnych strán príde so svojim vlastným kandidátom. “Nemyslím si, že koalícia má v tejto otázke postupovať jednotne,” dodal.
Andrej Danko ďalej kritizoval súčasné podmienky financovania predvolebných kampaní. Plánuje ich riešiť na najbližších zasadnutiach Národnej rady. Nie je podľa neho fér, že niektorí kandidáti už teraz míňajú tisíce eur na propagáciu. “Všetkým nám musí záležať na tom, aby sme vedeli, kto koho financuje, keď sa dostáva do štátnej funkcie,” povedal v rozhovore pre Pravdu predseda Národnej rady.
Danko v rozhovore uviedol, že nerozumie aktuálnej kritike jeho osoby v súvislosti s kontaktmi s Ruskou federáciou. Na každej zahraničnej ceste zdôrazňuje dôležitosť Európskej únie a NATO. Nemyslí si, že jeho postoje sú proruské. “Sme členmi EÚ a NATO. Do Ruska chodia Francúzi, Nemci, celý svet,” uviedol.
“Budem chodiť aj na západ, aj východ, aj na sever, aj na juh. Vidím, že niektoré štáty, ktoré sankcie proti Rusku presadzovali, obchodne prekvitajú. Preto sa mi veľmi ťažko pozerá na obchodnú bilanciu veľkých európskych štátov a na našu obchodnú bilanciu,” povedal s tým, že mnohé západné firmy napriek sankciám výrazne investujú v Rusku.
 
Príspevok Danko: Mám v hlave 5 mien kandidátok na prezidentku zobrazený najskôr Hlavné správy.