Bratislava 30. júla 2018 (HSP/TASR/Foto: TASR-Pavol Zachar)

 
Predseda NR SR Andrej Danko v pondelok na tlačovej konferencii vystúpil s vyhlásením, že bude iniciovať tzv. antifašistické opatrenia, ktorých cieľom bude zrušenie Ľudovej strany Naše Slovensko Mariana Kotlebu. Zároveň poprosil médiá, aby mu v tomto boji pomohli

Na snímke šéf SNS Andrej Danko

Popri tom Danko skritizoval Najvyšší súd SR za to, že za rok od podania podnetu od generálnej prokuratúry zatiaľ nebolo vytýčené pojednávanie ohľadom zrušenia strany ĽSNS. Domnieva sa preto, že krajina má veľmi slabé zákony. “Generálny prokurátor Jaromír Čižnár sa už vlani obrátil na Najvyšší súd SR, a ten za rok ani nevytýčil pojednávanie vo veci zrušenia ĽSNS,” zdôraznil Danko.
Existenciu ĽSNS považuje za veľký problém Slovenska, za ktorý sa hanbí. “Prichádza čas, kedy Slovensko musí zmeniť Trestný zákon. Začala sa vojna s vami, pán Kotleba, vojna, akú som viedol s Jánom Slotom. Ak mám byť ďalej predsedom NR SR, ja sa za vás v zahraničí hanbiť nebudem,” dodal a zopakoval, že ešte tento rok na jeseň pripraví SNS zmeny Tretného zákona, v ktorom bude presne zadefinovaný pojem antisemitizmu.
 
“Nechápem, kto ich môže voliť”
Podľa Danka aj Slovenskí branci sú výsledným dielom ĽSNS a členovia ĽSNS v rokovacej sále útočia na Izrael: „Prečo sa neboja? Lebo stačí povedať, že nevedia robiť s počítačom. Títo ľudia sa neštítia zneužívať poslaneckú funkciu, aby klamali mladých ľudí.“ dodal.
Ako ďalej uviedol, na každej pracovnej ceste v zahraničí údajne zažíva hanbu, lebo sa ho pýtajú na ĽSNS a Kotlebu: “Áno, veľa zahraničných návštev zvažuje a niekedy odmieta návštevu NR SR pre Kotlebovcov. Každý, kto ich dnes volí, nech si pozrie Kotlebu v gardistickej uniforme a nech si sám zodpovie, či je to človek, ktorý v Banskobystrickom kraji splnil všetko, čo sľuboval. Tak ako nerozumiem percentám mafiána Borisa Kollára (Sme rodina), nerozumiem percentám Kotlebu,” povedal Danko.
Líder strany ĽSNS v súčasnosti čelí žalobe prokurátora za to, že v Banskej Bystrici v roku 2017 v priestoroch auly školy odovzdal pred takmer 400 pozvanými hosťami trom zúčastneným rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov, každý na sumu 1488 eur, pričom číslo 1488 je známe a používané v symbolike extrémistov. To je, ako povedala hovorkyňa ÚŠP, spojením čísel 14 (14 slov Davida Lanea, pravicového teroristu: “We must secure the existence of our people and a future for white children,” čo v preklade znamená: “Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí.”) a 88 (ôsme písmeno v abecede je H, pričom HH je skrátený tvar nacistického pozdravu “Heil Hitler!”).
Predstavitelia ĽSNS na to reagujú slovami, že sa jedná o účelovú frašku. Schlosár doplnil, že neexistuje žiaden zákon, ani iný všeobecne záväzný predpis, ktorý by akýmkoľvek spôsobom zakazoval darovať riadne zdanené peniaze fyzickým osobám. „Je pritom jedno, aké konkrétne číslo je predmetom darovania. Neviem si predstaviť sudcu, alebo súd, ktorý by dokázal odsúdiť ktoréhokoľvek človeka za to, že daroval peniaze ľuďom v núdzi,“ doplnil poslanec.

Príspevok Danko Kotlebovi: Začala sa s vami vojna, ja už sa viac hanbiť nebudem! Vyzývam médiá, aby mi pomohli zobrazený najskôr Hlavné správy.