Bratislava 28. júna 2018 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
Predseda vládnej Slovenskej národnej strany Andrej Danko vo víkendových diskusných reláciách naznačil pripravovaný odvod pre veľké obchodné reťazce. Hovorí o ňom aj vo svojom blogu, kde zdôrazňuje potrebu podpory domácich produktov.

Na snímke Andrej Danko

Danko uvádza, že na začiatku 90. rokov naše tradičné výrobky zostávali zahanbené na pultoch a kupujúci oduševnene platili za dovozový tovar v lákavých obaloch. Ďalej vysvetľuje, že neskôr sme boli svedkami vpádu obchodných reťazcov do všetkých kútov Slovenska. “Výsledkom toho je, že reťazce tu majú, v porovnaní so susednými štátmi, enormne vysoké percento zisku z obratu. Kým u našich susedov majú z obratu jedno až tri percentá, tie naše sa tešia zo zisku šesť až deväť percent,” napísal predseda Národnej rady.
“Ak niekto namieta, že sú to len minimálne percentá, musím oponovať. V prepočte ide o finančné zisky v miliardách eur. Dôvody treba hľadať ešte v období prelomu milénia, keď na Slovensku nastolili takú politiku, ktorú malí výrobcovia nedokázali finančne uniesť. Výsledok? Obchodné reťazce nemilosrdne zničili naše odchody. Zaviedli novú „nekultúru predaja“, keď aj pod slovenským logom predávali nekvalitné výrobky.”
Spomína tiež dvojakú kvalitu potravín, ktorú nechce ďalej komentovať. “Príde mi úplne až na hrane, že kupujeme rovnaký výrobok s inou kvalitou ako na západe s vysvetlením, že Slovák je na druhú triedu zvyknutý. Je najvyšší čas, aby sa obchodné reťazce začali správať inak k našim potravinárom a pôdohospodárom. Musia im vrátiť to, čo im zobrali aj vo forme rôznych poplatkov, ktoré od nich roky vyberali. Tento náš terajší liberálny prístup zničil všetko dobré, čo sme doma mali,” dodáva.
Práve preto podľa neho prichádza nový osobitný odvod. “Ten následne vytvorí systém podpory potravinárom a hospodárom,” uviedol Danko s tým, že financie z osobitného odvodu budú mať svojich jednoznačných adresátov. Dostanú ich malí farmári a naše domáce firmy.
“Zároveň podporíme aj zelenú naftu a predaj slovenských výrobkov. Napokon, aj naše spotrebiteľské správanie v poslednom období naznačuje, že viac vyhľadávame domáce produkty. Čoraz častejšie počuť otázky – prečo máme kupovať zahraničné jogurty, mrazené mäso z Brazílie, vajcia z Poľska či hrušky z Afriky? Prečo nevidíme produkty, ktoré sme na Slovensku vždy vedeli kvalitne dopestovať a vyrobiť? Na našich pultoch je málo domáceho tovaru, je to len okolo 40 percent. Aj toto je však iba vďaka fungovaniu „lokálnych pultov“, ktoré do praxe zaviedla ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná za SNS.” Doplnil, že po vyše ročnej existencii sa v praxi uchytilo viac ako 160 menších dodávateľov, ktorí už dodávajú tovar do veľkých sietí.
“Presne to je trend, ktorý bude SNS rozširovať a podporovať. A sme odhodlaní vytrvalo bojovať s obchodnými reťazcami, ktoré nebudú ochotné nadviazať dialóg o odbere našich potravín či korektne pristupovať k domácim výrobcom, potravinárom a pôdohospodárom. Lebo ozdravené fungovanie domácej produkcie, ako aj zdravie a kvalita života našich občanov sú pre SNS prvoradé. Aj preto eldorádo obchodných reťazcov musí skončiť,” uviedol v závere.
 
Príspevok Danko: Eldorádo obchodných reťazcov sa skončilo zobrazený najskôr Hlavné správy.