Bratislava 14. novembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Andrej Danko dnes vystúpi ako prvý slovenský politik v pléne českého parlamentu. Predseda slovenského parlamentu sa zúčastní ako čestný hosť na otvorení 21. schôdze Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky

Na snímke predseda NR SR Andrej Danko

Táto schôdza bude výnimočná tým, že bude venovaná 100. výročiu 1. zasadnutia československého Revolučného národného zhromaždenia. „Je to pre mňa obrovská česť, že po 25 rokoch samostatnosti Slovenskej republiky a Českej republiky sa naše vzťahy stali natoľko vrúcnymi, že môžem vystúpiť na parlamentnej pôde u našich bratov. Je to pre mňa ešte výnimočnejšie preto, že som nielen prvým Slovákom, ktorý dostal tú česť, ale som po Borisovi Jeľcinovi a Paulovi Ryanovi tretím zahraničným politikom, ktorému bolo umožnené rečniť pred českými poslancami v ére ich samostatnosti,“ podotkol Danko.
Český parlament bude tretím zahraničným zákonodarným zborom, v ktorom bude predseda nášho parlamentu rečniť. Prvým bolo vystúpenie v Dume počas vlaňajšej oficiálnej návštevy Ruskej federácie. Poctu vo forme rečnenia v pléne mu prejavili aj počas návštevy srbského parlamentu.
 
Príspevok Danko dnes vystúpi ako prvý slovenský politik v pléne českého parlamentu zobrazený najskôr Hlavné správy.