Bratislava 13. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
Košickým neformálnym stretnutím predsedov parlamentov Vyšehradskej skupiny odštartovala aj parlamentná dimenzia V4. Slovenská republika začala svoje piate predsedníctvo vo Vyšehradskej skupine od 1. júla 2018. Slovenské predsedníctvo kladie dôraz na posilňovanie vnútornej dynamiky, konkurencieschopnosti, bezpečnosti, prepojenosti a súdržnosti vyšehradského regiónu ako integrálnej súčasti EÚ. Napĺňanie týchto ambícií je vyjadrené mottom slovenského predsedníctva “Dynamický Vyšehrad pre Európu”

Na snímke predseda NR SR Andrej Danko

Predseda NR SR Andrej Danko na úvod rokovania zhrnul plánované aktivity Národnej rady Slovenskej republiky v priebehu nášho vyšehradského predsedníctva. Rokovanie v Košiciach sa následne venovalo aj aktuálnej téme migrácie. “Slovenská republika si uvedomuje potrebu reformy mechanizmu zodpovednosti členských štátov za spracovávanie žiadostí o azyl, ale relevantné fórum pre jej „posvätenie“ je pre nás Európska rada. Len jednomyseľné schválenie tejto citlivej otázky prinesie výsledky.” Povedal predseda parlamentu Andrej Danko. Zároveň predseda NR SR zopakoval postoj Slovenska k povinným kvótam. Ten ostáva nezmenený. „Aj čísla ukázali, že neprináša výsledky. Migračná otázka si vyžaduje systémové riešenia, ktoré podporia spoločný prístup pri ochrane vonkajších hraníc EÚ a citlivé posudzovanie každej žiadosti o azyl.“
Ako druhú, pomerne špecifickú, no aktuálnu tému košická parlamentná dimenzia V4 zvolila tému bezpečnosti v digitálnom a virtuálnom priestore. Ide o zásadnú výzvu súčasnosti, ktorá Európu zasiahla pomerne silno a zastihla nás nepripravených. „Digitálny priestor v sebe skrýva nebezpečné hrozby dezinformácií a nenávistných prejavov. Chceme vytvárať väčší priestor pre interakciu zákonodarcov o ich možnostiach aktívne pristupovať k tejto problematike. Ide nám predovšetkým o otázky, akými sú ochrana súkromia, zodpovednosť za aktivity na sociálnych sieťach, pozícia online médií či internetových diskusií. Osobitnú pozornosť by sme mali venovať v tejto súvislosti množiacim sa nenávistným prejavom, ktoré čerpajú z extrémistických a antisemitských východísk,” zdôraznil v diskusii predseda NR SR Andrej Danko.
Diskutovalo sa aj spoločnom pripravovanom stretnutí s predsedami nemeckého Bundestagu a francúzskeho Národného zhromaždenia v Bratislave v polovici novembra. Parlamentná dimenzia V4 totiž prinesie aj viaceré rozšírené stretnutia predsedov parlamentov. Okrem spomínaného nemecko-francúzskeho modelu, sa V4 stretne v rozšírenej podobe aj s predsedami parlamentov Beneluxu a aj predsedami parlamentov Estónska, Litvy a Lotyšska.
Vyšehradské krajiny predstavujú úspešný model ekonomickej a sociálnej transformácie a pozitívny príklad pre iné reformujúce sa štáty. Hospodársky rast krajín V4 za toto obdobie prevyšoval priemer EÚ. Krajiny V4 sú plnohodnotnou súčasťou EÚ, pričom V4 predstavuje platformu pragmatickej spolupráce, nie alternatívu EÚ.
 
Príspevok Danko: Digitálny priestor v sebe skrýva nebezpečné hrozby dezinformácií a nenávistných prejavov zobrazený najskôr Hlavné správy.