Podgorica/Bratislava 3. októbra 2017  (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Čierna Hora je pre Slovákov zatiaľ trochu neobjaveným, no správnym miestom na dovolenku a v budúcnosti do nej určite budú chodiť viac. Skonštatoval to dnes v závere svojej návštevy tejto balkánskej krajiny predseda Národnej rady SR Andrej Danko. Čiernohorci totiž podľa jeho slov s ambíciami stavajú diaľnice a investujú do rozvoja cestovného ruchu
Na snímke predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko

“Vnímajú turistiku ako prioritu, pretože Čierna Hora nemá to šťastie investícií do strojárstva a do iných oblastí, do IT technológií,” povedal predseda slovenského parlamentu počas dnešnej plavby Kotorskou zátokou, ktorú absolvoval spoločne s delegáciou NR SR. Dodal, že počas svojej dvojdňovej pracovnej cesty sa stretol len s vrúcnym prijatím zo strany Čiernohorcov, ktorí si podľa jeho slov veľmi vážia Slovensko.
Dankove slová nepriamo potvrdil po dnešnom spoločnom obede aj predseda čiernohorského parlamentu Ivan Brajovič, ktorý si myslí, že “keby slovenskí turisti iba cítili emóciu, ktorú Čiernohorci cítia voči nim, nepotrebovali by nijaký iný marketing na to, aby sem chodili”.
Mierou pozitívneho prijatia v tejto balkánskej krajine bol milo prekvapený aj podpredseda NR SR Andrej Hrnčiar. “Pri vstupe (Čiernej Hory do NATO) sme boli prvá krajina, ktorá ratifikovala túto prístupovú zmluvu, a odráža sa to aj na vnímaní miestneho obyvateľstva. Naozaj, Slováci tu majú vysoký kredit,” povedal v tejto súvislosti.
Hrnčiar ďalej priblížil, že do Čiernej Hory prichádza podľa úradov každoročne na dovolenku zhruba 10.000 Slovákov, Čiernohorci by však chceli tento počet do roku 2025 päťnásobne zvýšiť. Dodal, že problémom v tomto smere zostáva nedostatočne vybudovaná infraštruktúra a diaľničná sieť. Situáciu sťažuje aj neexistujúce letecké spojenie s Bratislavou – Slováci sem momentálne lietajú len z Viedne.
Podpredseda NR SR Béla Bugár vyzdvihol, ako Čierna Hora pomáha svojim vlastným producentom potravín. V tamojších hoteloch sa podľa jeho slov predávajú hlavne čerstvé domáce výrobky, v dôsledku čoho majú majitelia výrazne nižšiu daň.
“Aj malá krajina vie využívať v boji proti tým reťazcom určité svoje výhody, hlavne svoje výrobky,” uviedol Bugár a dodal, že to je niečo, čím by sa mohli Slováci inšpirovať.
Predseda NR SR Andrej Danko sa v rámci svojej dvojdňovej návštevy Čiernej Hory stretol s viacerými z najvyšších politických predstaviteľov tejto krajiny – s predsedom čiernohorského parlamentu Ivanom Brajovičom, prezidentom Filipom Vujanovičom či predsedom vládnucej Demokratickej strany socialistov Čiernej Hory (DPS) Milom Djukanovičom. V priebehu týchto stretnutí opakovane zdôraznil, že Čierna Hora môže naďalej počítať s intenzívnou pomocou Slovenska v rámci procesu integrácie do Európskej únie.
Cieľom Dankovej návštevy bolo predovšetkým posilniť spoluprácu na úrovni parlamentov, a to prostredníctvom tzv. skupín slovensko-čiernohorského priateľstva a tiež intenzívnejšej komunikácie medzi príslušnými výbormi.
Okrem rokovaní absolvoval predseda NR SR spoločne s parlamentnou delegáciou v pondelok aj prehliadku ostrova Sveti Stefan a historickej časti mesta Budva. Dnes navštívila delegácia prístavy Tivat a Kotor či niekdajšie čiernohorské hlavného mesto i kráľovské sídlo Cetinje, čím zavŕšila svoju návštevu a vo večerných hodinách priletela nazad do Bratislavy.