Na archívnej snímke Andrej Danko. Foto: TASR Jakub Kotian

Meudon 19. októbra (TASR) – Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) si bol v piatok spolu s predsedom českej Poslaneckej snemovne Radkom Vondráčkom uctiť pamiatku slovenského štátnika a spoluzakladateľa ČSR Milana Rastislava Štefánika v areáli observatória v Meudone na predmestí Paríža; Štefánik tam svojho času pôsobil ako astronóm.

Danko vo svojom príhovore nazval Štefánika „slovenským Ikarom“ pre jeho myšlienkový rozlet a tiež „meteorom“, ktorý sa blysol v astronómii a zažiaril v politike.

„Úsilie rodáka z myjavských kopaníc napokon vyústilo pred sto rokmi do vytvorenia a vzniku žiadaného Česko-Slovenska,“ povedal Danko.

Francúzsku a Meudonu sa poďakoval za to, že „si dôstojným spôsobom pripomínajú pamiatku nášho slávneho rodáka“.

Vondráček pripomenul, že to bol Štefánik, kto uviedol ďalších vrcholných predstaviteľov neskoršej ČSR Tomáša Garrigua Masaryka a Edvarda Beneša do vysokých politických kruhov v zahraničí. Konštatoval, že predtým, než Štefánik rozvinul svoje politické aktivity v prospech vytvorenia Československa, západné mocnosti neuvažovali o rozbití habsburskej monarchie. Dodal, že na Slovensku i v ČR dodnes ľutujú Štefánikovu predčasnú smrť krátko po vzniku ČSR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR