Košice 3. decembra 2018 (HSP/Foto: Facebook DL)
 
Buď ho milujete alebo nenávidíte, hlásajú české médiá o spevákovi Danielovi Landovi, ktorý má na svojom konte nielen mnoho vydaných skladieb, ale zároveň je aj autorom muzikálu, scenáristom, jazdí rally, tancuje so žralokmi či po piatich mesiacoch prípravy boxuje v ringu s bývalým majstrom sveta Rikku Immonenom

Na snímke Daniel Landa

Nás zaujímala jeho činnosť v Afganistane, dedičstvo Slovanov, ako aj jeho stanovisko k vašim komentárom, ktoré sa týkali vykázania Slovákov z koncertu. Ako to skutočne bolo a ako populárny spevák Landa nazerá na mnohé aktuálne problémy vrátane migrácie?
 
 
Naša redakcia informovala o vašom famóznom koncerte v Bratislave. Jeho súčasťou bola aj pieseň Táta. Na čo by dnešní otcovia nemali zabúdať pri výchove dcér?
Hlavne na lásku.
 
Akú konkrétnu podobu by mala mať otcovská láska?
To nech si každý vyloží, ako vie. Nie som rodičovská poradňa a tá pieseň hovorí celkom jasne.
 
„Do nejhloubších černej lesů tátove už nemúžou,“ uvádzate v skladbe. Čo podľa Vás dnes najviac ohrozuje naše deti?
Drogy, zlí ľudia a výhradne konzumný spôsob života.
 
Súčasťou vášho repertoáru je aj skladba Nad Afganistánem, ktorá, žiaľ, na slovenskom koncerte neodznela. Vy sám ste zažili Afganistan napriek problémom zo strany českej vlády. Prečo podľa Vás „zem páli do nohou, každýho, kdo není psanej sa seznamu hostí“ – čo Európania v rámci afganskej kultúry nechápu? Čo je potrebné podľa vás vyzdvihnúť?
Afganci sú Indoeurópania rovnako ako my, to sa málo vie. Považujeme ich za Arabov a to je úplne vedľa. To, že je Afganistan po 30 rokoch vojny v úplne žalostnom stave, nepramení z ničoho iného, než práve z tej vojny, o ktorú neustále niekto stojí.
Predtým to bola prekvitajúca krajina, kde dievčatá chodili v minisukniach. Teraz je to oproti tomu úplná katastrofa.

Čo bolo hlavným cieľom vašej cesty do Afganistanu?

Propagovať tam a oživovať ich mnoho tisícročnú indoeurópsku tradíciu, ktorú dnes prekrýva vojna, sociálne zúfalstvo a náboženstvo.

 
Vznikla počas vášho pôsobenia v Afganistane situácia, kedy ste sa skutočne obávali o život?
Zemetrasenie v Kábule o sile viac ako 7,7 stupňov Richterovej škály, počas ktorého sme boli na prvom poschodí zúrivo sa otrasajúcej budovy.


Aktuálne je v Sýrii podobná situácia? V krajine pôsobí české veľvyslanectvo, neuvažujete o podobnej ceste aj do Sýrie?
Neuvažujem. V arabskom svete nemá indoeurópska tradícia miesto.
Naviac, ani Afganistan už nenavštívim. Česká republika sa k celej akcii postavila negatívne a ako jedinec bez veľkej podpory v pozadí s tým nič ďalšie neurobím. Ale za pokus to určite stálo.
 
Viac o názoroch Daniela Landu na aktuálnu migračnú “vlnku”, o jeho ceste a činnosti v Afganistane a “vyžratých” Európanoch sa dozviete v nasledujúcom videu:

 
Aktuálne nielen na Slovensku, ale aj v Českej republike rezonuje téma Globálneho paktu OSN o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii. Prečo podľa Vás krajiny OSN nehasia situácia v krajinách konfliktov, ale zaoberajú sa len sprievodným javom a podporujú príchod migrantov do Európy s odlišným spôsobom života a odlišnou kultúrou? Prečo podľa Vás nepodporujú vlastenectvo migrantov, aby zostali v krajine a prispeli k jej rozvoju?
Neviem prečo, že by samovražda?
Angažovanie sa priamo v tých krajinách je jediná cesta ako migráciu zastaviť. Obávam sa, že ak sa nič zvláštne nestane, tak toto je len malý začiatok, taká malá ochutnávka.

Je o Vás známe, že ste kritický voči niektorým médiám. Prečo podľa Vás niektoré médiá menia význam činnosti ľudí vrátane vás?

Na to sa spýtajte ich. Možno to bude v niekoho záujme.

Vráťme sa opäť k Vášmu koncertu. Po publikovaní nášho článku ľudia v  komentároch reagovali na udalosť, ku ktorej malo dôjsť pred mnohými rokmi. Ozrejmili by ste prosím fanúšikom situáciu, v ktorej ste mali uviesť, že „nebudete hrať, pokiaľ sálu neopustia všetci Slováci“?

Bolo to úplne inak, ľudia radi preháňajú, zlé zvesti dostávajú z úst do úst väčšie a väčšie obrysy. Je to až z čias pôsobenia Orlíku a vtedy to priamo súviselo s mojím hnevom na aktuálne správy o rozdelení Česko-Slovenska a tiež ako reakcia na správy o vtedajších protičeských náladách, ktoré ešte podporovali médiá i rozhorčení ľudia. Jednalo sa vtedy o moje krátke emotívne vyjadrenie, ale nie, že nebudem hrať a že by mal niekto opustiť sálu, to sú nezmysly. Do prdele sa občas pošlete i s bratom, keď na to príde. Hystéria tu fakt nie je na mieste.
V Bratislave na koncerte Žito tour v roku 2015 som to mnohým tisícom Slovákom vysvetlil a z očí do očí sa im ospravedlnil. Myslím, že to stačí.
 
Na koncerte ste tiež uviedli, že Česi a Slováci sa ešte budú potrebovať. V čom vidíte riziko, že bude potrebné, aby sa oba národy pevnejšie zomkli?
V totálnom rozpade národných štátov a pomalom vymazávaní toho, čo považujeme za svoje korene. Vrátane jazyka, aj keď sa to zatiaľ v súčasnej dobe môže zdať prehnané.
 
Zaoberali ste sa tiež slovanskou kultúrou. Na čo by sme dnes nemali zabúdať v súvislosti so životom Slovanov?
Na všetko.
 
Čo vy osobne považuje za najdôležitejšie v živote Slovanov?
Ducha, dušu, krajinu, tradície, mýty a jazyk – teda slovo.
 
Vaša najnovšia skladba sa volá Hoři horizont. Hrouži se náš kraj do my? Čo je toho príčinou?
Globálna bezškrupulózna ekonomika, rúcajúca sa ekológia i amorálna svetová politika.
 

 
Čo aktuálne pripravujete pre svojich fanúšikov? Na čo sa môžu už teraz tešiť?
Uvidíme.
 
Môžu sa Slováci v blízkej budúcnosti na vás tešiť v súvislosti s vašou GIBU –X- Akademiou? Plánujete večer akadémie v Bratislave, prípadne v Košiciach?
Uvidíme, teraz sa práve denne ponáram na nádych do oceánu na druhej strane pologule, čítam knihy o indoeurópskej duchovnej a jazykovej tradícii a sústreďujem sa len na freediving a odpočinok.
 

 
Príspevok Daniel Landa o budovaní národnej hrdosti v Afganistane, o migračnej “vlnke” i hneve z rozpadu Česko-Slovenska a “vykázaní” Slovákov z koncertu zobrazený najskôr Hlavné správy.