Daniari v Kiskovej firme KTAG kontrolujú ďalšie faktúry

Bratislava 11. januára 2018 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)

Finančná správa informovala, že v spoločnosti KTAG patriacej do portfólia súčasného prezidenta SR Andreja Kisku prebieha daňová kontrola. V minulosti už boli vo firme preverované nadmerné odpočty DPH ako aj neoprávnené výdavky v súvislosti s propagáciou vrámci prezidentskej kampane v roku 2015. O súčasnej kontrole informuje portál eTrend.

Na snímke prezident SR Andrej Kiska

Účtovníctvo v spoločnosti KTAG daniari preverujú už niekoľko mesiacov. „Daňová kontrola u tohto subjektu nebola ukončená,“ uviedol Richard Dírer z Finančného riaditeľstva.

Pôvodnú kontrolu uskutočnili v Kiskovej firme po tom, čo si žiadala vratku DPH za takmer 150-tisíc eur. Nadmerný odpočet stopli a firma zaplatila pokutu 15-tisíc eur. Následne v decembri 2015 kontrolóri neuznali účtovanie výdavkov na propagáciu Kisku ako prezidentského kandidáta. Firma si mala krátiť daň o 27-tisíc eur, ktorú doplatila aj s penále.

Ďalšiu kontrolu začali vlani, keď prepukla kauza okolo KTAG. Potvrdila to aj Prezidentská kancelária s tým, že výsledky zatiaľ nepoznajú. Neznáma osoba na jeseň z anonymného mailu Yegor Trutnov poslala médiám zistenia z daňových protokolov, ktoré podliehali daňovému tajomstvu. Kiska potom uviedol, že ho to mrzí. „Mali sme byť dôslednejší pri príprave zmlúv. Okamžite, keď daňový úrad prišiel a povedal, že nesúhlasí, ako to bolo účtované, všetko sme doplatili,“ konštatoval prezident.

Od 1. januára vstúpila do platnosti novela daňového zákona, ktorá uvoľnila daňové tajomstvo. Doteraz Finančná správa takéto informácie neposkytovala.

Je možné, že s odhaľovaním nekalých praktík v Kiskových firmách súvisí aj súčasný medializovaný spor prezidenta s predstaviteľmi Smeru-SD, hlavne s ministrom vnútra Róbertom Kaliňákom. V podobnom duchu sa nedávno vyjadril aj politický analytik Ján Baránek. Povedal, že nepozná dôvod, prečo je hlava štátu taká tvrdá vo vyjadreniach proti Smeru a Kaliňákovi: “Neviem, či je to už nejaká predpríprava na politickú činnosť… Neviem, či ho k tomu viedli poradcovia, alebo to on sám tak cítil… Možno už ale sám Kiska tuší, že na verejnosť ´vyplávajú´ ďalšie informácie o jeho podnikateľskej minulosti a chce to už dopredu dákym spôsobom eliminovať.”

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)